VALUS TULEVIK | Rahvastik vananeb, aga arste on puudu: mis päästaks meie meditsiinisüsteemi?

Sirje Maasikamäe, 11. veebruar 2025

Inimesi, kes vajavad hoolt ja arstiabi, tuleb aina juurde – juba kümne aasta pärast on Eestis veerandil rahvastikust vanust üle 65 aasta. Tartu ülikooli prognoosi kohaselt on aga arste selleks ajaks tuhande võrra vähem. Kes meid siis ravima hakkab? Kas on veel mingeid lahendusi peale selle, et koolitame arste ja õdesid aina juurde?

Mitut meedikut me päriselt vajame? Kuidas päästa meie meditsiinisüsteem? Nii küsiti Tartu ülikooli raamatukogus 6. veebruaril peetud arutelul. Midagi roosilist pole juba praegu ja väga helge ei paista ka tulevik. Tulevik on isegi üsna hirmuäratav. Arutelul leiti, et muutusi tuleb teha ühiskonnas, meditsiini kitsamas ringis, aga pääsu pole – ka inimesed peavad hakkama oma tervisesse teisiti suhtuma.

Arutelu juhtinud Põhja-Eesti Regionaalhaigla kestliku arengu teenistuse juhataja Priit Tohver nentis, et arstide osas on meil olukord isegi üsna hea, aga väga palju on puudu õdesid. Eestis on umbes kuus õde 1000 inimese kohta, aga Soomes 18. „Kui me vaatame tulevikku, siis olukord ei näi väga palju helgem. Juba praegu on üle kolmandiku arstidest üle 55 aasta vana. Me oleme jõudnud isegi sellisesse ägedasse gruppi, nagu viie kõige kiiremini vananeva arstkonnaga riik.“

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?