ROMAN TOI MITU PALET: dirigent, padjavabrikant, ohvitser, lasteluuletaja…

Hanno Ojalo, 18. juuni 2022

Roman Toi meenub meile esmajoones kui silmapaistev helilooja, dirigent, organist ja muusikapedagoog, kuid ta jõudis teha veel palju muudki. Koos osanikega oli tal 150 töölisega vabrik, kus valmistati patju, eesriideid ja muud taolist, mis inimeste elu mugavamaks teeb (hiljem müüsid omanikud ettevõtte küll maha). Lisaks ettevõtlusele avaldas Roman Toi ajakirjanduses arvukate muusikaartiklite kõrval ka lasteluuletusi Aleksander Danieli nime all.

Roman Toi sündis 18. juunil 1916 Kõo vallas Viljandimaal. Tema emagi oli muusikainimene – laulja Anni Toi-Puskar. Poisipõlve veetis Toi Kabalas, Viljandis ja Suure-Jaanis. Seejärel aga õppis Tallinnas: aastatel 1924–1935 Jakob Westholmi gümnaasiumis, 1932–1936 Tallinna konservatooriumis koorijuhtimist Tuudur Vettiku klassis ja orelit August Topmani klassis. Vettiku osa Toi hilisemas tegevuses oli oluline, sest õpetaja andis aeg-ajalt noormehele juhatada kooli koori ja orkestrit. Küllap siit pärinebki Toi eluaegne huvi nii koori- kui ka orkestrijuhatamise vastu.

Teise maailmasõja aastatel 1941–1944 õppis ta kompositsiooni Heino Elleri klassis ja dirigeerimist Olav Rootsi klassis. Kuid õppimisest konservatooriumis Toile ei piisanud. Aastal 1935 läbis ta kaitseväeteenistuse noorteaja Sakala Partisanide Pataljonis, seejärel oli sõjakooli aspirandina inseneride komandos (sai lipniku auastme 1937). Aastatel 1936–1941 õppis Toi Tartu ülikooli õigusteaduskonnas, kuid sõja algul õpingud katkesid (ta jätkas neid paguluses). Ta oli ka korporatsoiooni Vironia liige.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?