KATRIN PAUTS | ÄRA SÕIMA PEEGLIT, KUI OMAL LÕUST VILTU! Nähtus nimega BSH kui kontsentraat ühiskonna pahedest
On meil alles lõbus elu! Avalikult kanaldatakse tulnukas Rohaani, keda vahendab wannabe ooperilauljast kirjaniku Triin Lellepi rootsi mees. Ja ennäe imet, paljud usuvadki, et nendega kõneleb läbi võõramaa noormehe suu kentsakas eluvorm tundmatult planeedilt! Samal ajal jaurab täpselt sama kummaline nähtus nimega BSH (seegi kõlab nagu kauge taevakeha nimi!), kuidas „koledad ja kiimas“ inimesed olla tema peale kadedad. Eestimaa oleks kui koerapöörirohu mõju all.
Kuna olen olnud mitme tõsielusarja loomise ja toimetamise juures, tunnen realitistaari ära, kui teda näen. See on isesorti kuulsus, mis on minu hinnangul omane ka sotsiaalmeedia mõjuisikutele: ainult väga harva põhineb nende populaarsus päriselt erilisel andel. Neil pole reeglina ühtki oskust, mis teeks nad tavapopulatsiooniga võrreldes kuidagi eriliseks. Nii realitistaaride kui ka mõjuisikute kuulsus rajaneb samastatavusel, mis miskipärast kõnetab piisavalt suurt hulka publikut.
BSH puhul ei ole tegelikult keeruline aru saada, kust ta oma fännid välja on nõidunud. Kas ta on pimestav kaunitar, on kaheldav (sorry, BSH!), aga ta igatahes vastab Instagrami ilustandarditele (paks võõbakiht, mis mõjuks päevavalguses groteskselt, pluss iga sorti kunstlikud lisandused). Ta käitub nagu tüüpiline gümnaasiumi kambaliider, kes tõmbab ligi inimesi, kes ise nõndamoodi räusata ei julge. See petlik võimutunne on omane äärmiselt ebakindlale inimesele ja tuleb vist igale koolis kiusatule tuttavlik ette (sageli ongi kambaliider endine kiusatu). Kambaliidri populaarsus põhineb hirmutamisel, mitte meeldimisel ja nõndamoodi näib olevat ka BSHga. Ta aina sajatab ja solvab, vahel ka nimeliselt. Ta ähvardab kohtuga ja iga muud sorti koleda kättemaksuga. Katsugu keegi tema ees olla midagi muud kui libekeelne kintsukaapija!