Kes on esimene naine Eesti ajaloo õpikus?

Rainer Kerge, 21. oktoober 2023

Nimetage naised, kes teile maailma varasest ajaloost hoobilt meelde tulevad. Jätame Aafrika Eeva ja neitsi Maarja praegu kõrvale. Nii, kes meenus? Kleopatra? Tubli! Hatšepsut? No teie olete vist ajaloohuviline. Edasi. Sappho? Puhas viis, istuge! Ei, ikka lisaküsimus ka: esimene naine Eesti ajaloost? Lydia Koidula? Päriselt? Enne teda polnud ükski naine nii kuulus, tähtis või oluline, et annaalidesse-kroonikaisse pääseda?

Tarkust on hea ammutada õpikuist. 7. klassile kirjutatud ajalooõpikus leiame peatükist „Eesti muinasaja lõpul“ allikakatkendi: „Snorre Sturlussoni jutustus Norra kuningapoeg Olaf Trygvassonist“. Hilisem Norra kuningas olla kolmeaastasena langenud Eestist pärit viikingite kätte vangi ja saanud sõjasaagina eesti mehe Klerkoni omaks. Hea mantli eest ostnud Olafi lõpuks endale mees nimega Reas, kellel olnud naine Rekon.

„Olaf oli nende juures kaua, teda koheldi hästi ja armastati väga. Eestis elas Olaf kuus aastat,“ kirjutatakse õpikus. Lõpuks jõudis Olaf tagasi kodumaale ja pidas kuningaametit kuni oma surmani 9. septembril 1000.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?