SÕJAKOKKUVÕTE | Sõjavangid Kremli poliitilises mängus
Ukraina ametnike sõnul lükkab Venemaa teadlikult edasi sõjavangide vahetamist ja manipuleerib nendega, et külvata ebakõla ja usaldamatust Ukraina ühiskonnas. Millest rääkisid kevadel Xi ja Putin?
Ukraina sõjavangid helistavad oma peredele Ukrainas Venemaa vangistusest, paludes neil protestida Ukraina valitsuse vastu, ütles Ukraina sõjavangide kohtlemist koordineeriva staabi pressiesindaja Petro Jatšenko Politicole. Ühe sõjavangi naine Valentõna rääkis Politicole, et 29. novembril 2023 sai ta vangi võetud mehelt videokõne. „Me rääkisime ainult kolm minutit. Ma ei tohtinud talle küsimusi esitada. Niipea kui proovisin, raputas ta pead ja ütles lihtsalt ei. Selle asemel ütles ta pidevalt: „Minge tehke Kiievi jaoks asjad raskeks. Kiiev ei taha meid tagasi võtta.“,“ rääkis naine. Valentõna protestima ei läinud, uskudes, et tema abikaasast on tehtud Venemaa poliitilise mängu instrument. Viimane ametlik sõjavangide vahetus toimus 7. augustil 2023. Alates möödunud suvest pole Venemaa näidanud üles huvi vangide vahetamise vastu, kirjutab Euromaidan Press.
Märtsikuisel kohtumisel Hiina presidendi Xi Jinpingiga rääkis Vladimir Putin, et on valmis Ukrainas sõdima vähemalt viis aastat, vahendas väljaanne Nikkei Asia. Loo autorid osutavad kahele asjaolule: pole teada, mida arvas sellisest mõttest Xi ja teiseks, Putini jutte mingisugusest relvarahust ei maksa tõe pähe võtta. Diktaator võib lihtsalt järgmise aasta Vene valimiste eel tahta jätta muljet peatsest relvarahust või lausa rahu sõlmimisest, uskudes, et jätab valimiste eel nii oma rahvale hea mulje.