USA PRESIDENDIVALIMISED | Mis seob Jüri Ratast ja Donald Trumpi?
Eestlasele tundub veider ette kujutada, et kui mõni meie tuntud inimene kutsuks inimesi üles valima minema, tõuseks valimisaktiivsus märkimisväärselt. Ameerika Ühendriikides see aga nii on: kuulsused nagu Taylor Swift või Kylie Jenner suudavad vaid ühe postitusega tuhandeid fänne valima suunata. Samas võib näha, et ameeriklaste kinnisidee seoses kuulsustega kandub üle ka nende poliitikutele – on ju Donald Trumpki pigem kuulsus kui president?
Trump jagab teiste kuulsustega sarnaseid jooni: ta tuli poliitikasse ärimehena ja tõsieluseriaali tegelasena, mis lõi narratiivi, et tema ei vajanud poliitikat, vaid poliitika teda. Tema pooldajad meenutavad popstaaride fänne, kes oma iidoleid lihtsalt ei toeta, vaid jumaldavad. Kuulsa poliitiku staatusest räägib veel see, et ta paistab silma üksikisiku, mitte vaid oma partei vaadete poolest. Suur osa valijaist on kaasa läinud Trumpi isikukultusega ning igaüks parteist valitavaks ei sobikski. Sest mis oleks vabariiklaste partei, kui Trumpi tulistamine oleks teise lõpu leidnud ning Trumpi enam presidendiks kandideerimas poleks?
USAs pole selline muul viisil kuulsaks saanud president ka esimene, näiteks Ronald Reagan oli enne presidendiks saamist filminäitleja.