Fakt teadust päevas: miks tekkis Londonis esimene ühesuunaline tänav ja kuidas see on seotud teaduskommunikatsiooniga?

Ebe Pilt, Tartu ülikooli teaduskommunikatsiooni doktorant, 23. november 2024

Vastus: Albemarle Street on esimene tänav Londonis, mis muudeti ühesuunaliseks 1807. aastal, sest Royal Institutionis (Albemarle 21) toimunud teadusetendused said niivõrd populaarseks, et sinna kogunev rahvas tekitas oma hobuvankritega kesklinnas tõsiseid liiklusummikuid. Kaose vältimiseks muudeti tänav ühesuunaliseks.

1799. aastal alustas Londonis tegevust Royal Institution, millest kujunes avaliku teaduskommunikatsiooni tõmbekeskus, kus hakkasid regulaarselt esinema tuntud teadlased, nagu Humphry Davy, Michael Faraday ja teised. Royal Institution asus ja asub siiani aadressil Albemarle 21, kus hakati korraldama kuulsaid teadusetendusi, mis said niivõrd populaarseks, et sinna kogunev rahvas tekitas oma hobuvankritega tõsiseid liiklusummikuid kesklinnas. Kaose vältimiseks muudeti tänav ühesuunaliseks.

Üle 200 aasta tagasi mõisteti, et raskesti loetavad ja pikad tekstimassiivid teadmiste jõudmiseks ühiskonda üldjuhul ei tööta ning ilmselt just seetõttu tekkis formaat, mis ühendab teaduse ja meelelahutusliku glamuuri kõige muu sinna juurde kuuluvaga. Ingliskeelses teaduskirjanduses nimetatakse seda scientainment'iks, mille eestikeelne vaste võiks olla „teaduslõbu“. Kaasaegses teaduskommunikatsioonis tuleks aga taoliste meelelahutuslike formaatide puhul meeles hoida, et meelelahutus ei ole eesmärk omaette. Pealisülesanne on siiski, et teadmised jõuaksid sinna, kus neid vaja on (sh poliitikakujundamisse ja otsustesse, ettevõtlusesse jne).

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?