TÕRJUTUD TRAUMADE RAVI | Kirjanik Imbi Paju: eelmiste põlvede allasurutud hirmud võivad kanduda edasi kiusamise, vägivalla ja enesehävitusena
Vene sõjavägi röövib Ukrainast kõike, mida kätte saab – televiisoreid, teravilja, soola, Krimmi muuseumitest sküütide kulda, loodusressursse... Varastatakse isegi lapsi, keda on Venemaale küüditatud 700 000. Surma on saanud tuhandeid ja tuhandeid. Vene riigi enda demokraadid on kuulutatud „välismaa agentideks”. Meidki mõjutavad kõik need sündmused alateadlikult, posttraumaatiliselt, tõstes pinnale vanu teadvustamata hirme, surmahirmu ning muret oma väikese riigi iseseisvuse pärast.
Kuigi Eestis on kasvanud peale uued põlvkonnad ja okupatsiooniaeg jääb järjest kaugemale, kanduvad emotsioonid ja hirmud, mida pole enam käsitletud läbi mitme põlvkonna, edasi ebamugavustundena erinevate ennasthävitavate käitumiste ja sõltuvustena ja põgenemistena. Paljud inimesed, kellel oli selleks raha, kolisid Ukraina sõja ajal mõnda teise riiki või muretsesid Vahemere piirkonda kinnisvara. Sellist tegevust nimetataksegi ajalootraumaks, mis sellistes olukordades käivitub.
Praegune ei ole ainult sõda Ukraina vastu – see on ka Venemaa sõda inimsuse ja rahu vastu laiemalt, me elame ju ka infosõja ajastul. Mõjutustegevusi on mitmeid. Seetõttu on vaja meie teadlikkust iseendast nii kollektiivselt kui ka üksikisikuna, teadmisi, kuidas end kehtestada väikerahvana. Nii iseenda elus kui ka kollektiivselt. Me vajame kõige paremate professionaalide abi ja omavahelist suhtlemist, mis kasvataks usaldust ja kokkuhoidmise tunnet. Siis saame aidata ka teisi, kes abi vajavad.