TÕNIS ERILAID | Kuidas ameeriklaste rahaga taheti Eestist „sõjaaja lõbunaised“ Rootsi toimetada
Nädalapäevad jäid 1943. aasta jõuludeni, kui Londonist tulnud transpordilennukilt astus maha Iver C. Olsen. USA rahandusministeerium oli määranud ta oma eriatašeeks saatkonna juures, kogumaks nii avalikke kui ka salajasi andmeid Rootsi, Norra ja Taani majanduse kohta. Kuid Olsen oli mees mitme ülesandega. Üks ta isandatest oli CIA eelkäija OSS, strateegiliste uuringute amet. Seal kandis ta varjunime Grispin. Ta ei teadnud veel, et üheks tema suuremaks uueks ülesandeks saab lõbunaiste äratoomine Eestist.
Olsen tegutses noil mitmel rindel edukalt. Tema raportid rahandusminister Henry Morgenthaule või enamasti ministeeriumi juhtivökonomistile Harry Dexter White'ile olid täpsed ja faktirohked ning luureisanda teenrina oli ta loonud kasulikud sidemed Natsi-Saksamaa välisministeeriumi kõrgete ametnike seas. Ning kuuldavasti kohtus juudiküsimuse asjus Heinrich Himmleri endaga.
USA saatkonnas Stockholmis oli tol ajal 250 töötajat (60 diplomaati). Olsen kirjutab mälestusis, et kõik nad olid vastutulelikud inimesed, kellega oli tore koos töötada. Ometi armukadedad ka: teise ametkonna töötajana oli Olsenil vabadusi, mis neil puudusid.