SÕLTUVUS JA MÜRGISTUSED: tuntud käsimüügiravimeid kasutatakse valesti tahtmatult, aga ka sihilikult

Sirje Maasikamäe, 15. oktoober 2024

2023. algusest läks Eestis retsepti alla tuntud käsimüügiravim, et panna piir selle väärkasutamisele. Kuid praegugi leidub käsimüügis ravimeid, mida mõni inimene ei tarvita selleks, milleks need on mõeldud, näiteks kõhuhädade või valu leevendamiseks. Neid võetakse sihilikult valesti, et saada joove või mürgistus. Kas käsimüügiravimitele peaks panema peale rangemad piirangud?

2023. a algul oli nii mõnigi häiritud, et nende harjumuspärane valuvaigisti, mis sisaldas kodeiini, paratsetamooli ja kofeiini, kadus käsimüügist ära. „Aeg-ajalt ikka liigub mõni käsimüügiravim retsepti alla,“ tõdeb proviisorapteekide liidu juht Ly Rootslane. See, mis toimus kodeiini sisaldava käsimüügiravimiga, oli tema sõnul klassikaline näide ravimi väärtarvitamisest. Kodeiin on opioid, mis vääral tarvitamisel tekitab joovet ja sõltuvust. „Tundus loogiline panna see retsepti alla.“ Praegu on selle kasutus Eestis oluliselt vähenenud.

Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla kinnitab, et kodeiini sisaldavad käsimüügiravimid muutusid retseptiravimiteks just nende väärkasutamise tõttu. Ravimiamet sai selle kohta infot nii apteekritelt, mürgistusteabekeskuselt kui ka psühhiaatritelt. Ameti poole pöördusid ka väärkasutajate lähedased.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?