JÕULUJOOGID: mida rüübata verivorsti kõrvale ning mis passib seaprae ja piparkoogiga

Kersti Eero, 14. detsember 2024

„Üks tahab veini, teine õlut ja kolmas jooks mõlemat,“ tõdeb Eesti sommeljeede assotsiatsiooni president Kristjan Markii, et pühad on ikkagi iseendale mõeldud aeg ja nautida võiks just seda, mis meeldib. Sestap ei soovitaks ta ühelegi toidule joogimaailmast kindlat kaaslast. Samas leiab tänavusel Eesti parima joogi valimistel tunnustuse pälvinud jookide hulgast küllaldaselt neid, mida jõululauas mõnuga mekkida. Mida aga varuda saunaõlleks ja mis teeks pärast suurt söömist kõhule pai.

„Kui mõelda klassikalisele külmalauale, siis on tihtipeale kombeks võtta pits peenemat,“ tõdeb Kristjan ja kiidab Liviko Hõbe Mild Vodkat, kus viina on peenelt iirisejuurega timmitud. „Ma pole nii pehmet viina tükk aega saanud.“ Kes aga pooldab tugevamaid maitseid, võiks proovida OUK Distillery Hiiumaa Akvaviti. Kalaroogadega peaksid hästi passima ka tavapärasest pisut ürdisema maitsega Planet Ruhnu või Elda Destillery džinnid. Mõlemale on lisatud pisut meie Läänemere merevetikat, mis lisab joogile umamisust ja sügavust.

Eestlase jõululauda oleks raske ette kujutada verivorstita, mis on iseenesest juba üsnagi suud täitev amps. Tavaliselt lisab pohla-, õuna- või kõrvitsasalat sellele ka magusust ja sestap eelistaks Kristjan verivorsti kõrvale õrnalt puuviljaseid või marjaseid jooke. Hästi võiks töötada Habaja viinavabriku punakas vahuvein Mulliga must sõstar ja rabarber, mis pälvis tänavusel Eesti parimate jookide valimisel ka kuldmedali. Päris põnev oleks verivorstiga proovida ka Hirveaia veinikeldri sinikuslapuuveini Välgi Virmalised või mõnd Langemaa mõnusalt vürtsist mustasõstraveini.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?