Fakt teadust päevas: kas viie sekundi reegel peab paika?

Ebe Pilt, Tartu ülikooli teaduskommunikatsiooni doktorant, 18. jaanuar 2025

Vastus: viie sekundi reegel on uskumus, et maha kukkunud toit on söömiseks ohutu, kui see viie sekundi jooksul üles korjatakse. Teadusuuringud näitavad, et bakterite ülekandumine toidule toimub tegelikult peaaegu kohe pärast kontakti saastunud pinnaga.

Viie sekundi reeglit on eri teadusuuringutes testitud ning seda ei peeta usaldusväärseks toiduohutuse juhiseks. Toidu võimaliku mikroobse saastumise protsess on palju keerulisem ning see sõltub paljudest faktoritest (mitte ainult ajast).

Uuringud on näidanud, et näiteks salmonellabakter võib toidule kanduda vähem kui viie sekundi jooksul. Lisaks sõltub saastumise ulatus veel mitmest tegurist, sealhulgas pinna materjalist, samuti toidu omadustest — niisked toidud on bakteritele vastuvõtlikumad, kuna niiskus muudab bakterite kinnitumise lihtsamaks. Samuti mängib rolli bakterite tüüp ja pinna saastatuse tase: kui pind on tugevalt saastunud, toimub ülekandumine lihtsamini (olenemata ajast). Uuringutes on selgunud, et poorsed pinnad (nt vaibad) kannavad vähem baktereid kui mittepoorsed pinnad (nt keraamilised plaadid või roostevaba teras).

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?