TABEL | ERAKOOLIDE TASUDES ON SUURED KÄÄRID: kas 19 000eurose aastamaksu eest saab paremat haridust kui ilma rahata?

Asso Ladva, 24. september 2022

„Meie siin Lääne-Virumaal ei ole väga jõukad, et kõik lapsevanemad jõuaksid õppemaksu tasuda,“ räägib Rakvere Eragümnaasiumi direktor Anne Nõgu, kelle juhitav kool töötab suisa ilma õppemaksuta. Võrdluseks: Tallinnas tegutseva Eesti Rahvusvahelise kooli gümnaasiumiklassides õppimise eest tuleb aastas maksta üle 19 000 euro. Vaata tabelist, kui palju täpselt Eesti erakoolides õppimise eest maksta tuleb.

Riigi üldise hariduspoliitika järgi on erakoolid lubatud selleks, et lapsevanematel oleks võimalik valida erinevate haridusmudelite vahel. Tõe huvides tuleb lisada, et kuna erakoolid on väga eriilmelised, siis 58 erakooli ühte patta toppimine ja võrdlemine on suhteliselt meelevaldne tegevus. Laias laastus võib siiski erakoolid jagada viide rühma.

Kõige suurema rühma moodustavad valdavalt Tallinnas asuvad ilma silmapaistva iseärasuseta koolid. Nende koolide alarühma moodustavad vene õppekeelega erakoolid, mis peale ühe erandi töötavad kõik pealinnas. Teine rühm on kirju geograafiaga waldorfkoolid. Kolmanda rühma moodustavad kristlikud koolid, mis enamasti on seotud mõne kindla kogudusega. Kõige hinnalisemaks rühmaks on rahvusvahelised koolid. Viienda väikse rühma moodustavad hariduslike erivajadustega lastele mõeldud koolid, mis on valdavalt õppemaksuta, enamasti tänu kohalike omavalitsuste toetusele.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?