TEATRIARVUSTUS | Kohati groteskne ja pisut valusnaljakaski: Rakvere teatri „Karge meri“ Gailiti vastu erilist aupaklikkust üles ei näita
Dramaturg Sven Karja ja lavastaja Elar Vahter pole August Gailiti romantilise romaani „Karge meri“ lavaletoomisel Rakvere Teatri väikses saalis klassiku vastu erilist aupaklikkust üles näidanud. Natuke liialdades võiks öelda, et nad käituvad Gailitiga nagu brutaalsed hülgetapjad.
Romaani tegelaskonnast on vaat et pool kui liigne last üle parda visatud, Gailiti lüürika ja eksootika pigem tasalülitatud ning sõnaga ilutsemine allavoolu lastud. Siiski, Gailiti kirjutamisstiili üks tugevamaid tunnusjooni, grotesksus, kumab läbi tegevustiku ja tegelaste ka lavastuse tonaalsuses.
Kokkuvõttes ongi sündinud õhustikult pigem karge, kohati groteskne ja valusnaljakas lavastus, kus väikesaare elanike igapäevane elu on kantud kogukonna suletusest ja kirjutamata seadustest, kuid teisalt ka sotsiaalsest võrdsusest. Kui meri on kuri ja ajad kitsad, jagatakse mõne aita jäänud pisku kogu kogukonna vahel.