Kene Vernik: nelja-aastane laps ei vaja enam lõunauinakut, oluline on pikk ja kvaliteetne ööuni

Katharina Toomemets, 30. november 2024

Kui näiteks 2 aasta ja 8 kuu vanuse lapse uinak muutub ebaregulaarseks – aeg ja pikkus on erinevad ning lapsel hakkab tekkima vastupanu,” räägib psühholoog ja unenõustaja Kene Vernik Õhtulehe podcast’is „Beebipalavik“, kuidas saada aru, et laps on valmis lõunauinakust loobuma. Kuigi vanem võib arvata, et uinakust loobumine on halb, toob see hoopis kaasa ööune pikenemise ning tõstab selle kvaliteeti. Ja kvaliteetne ööuni on lastele ülioluline.

Kene alustas 2005. aastal psühholoogiaõpinguid ning 2006. aastal läks tööle Tartu psühhiaatriakliiniku uneosakonda. „Mul oli imeline võimalus unekeskuse osakonnas uneõe tööd alustada. Mul ei ole õendusharidust, kuid läksin neile appi ja alustasin nii-öelda rätsepaõpet. Minu õpetajaks oli doktor Tuuliki Hion. Tänu temale jäin ma unemeditsiini, õppisin ära tehnoloogiameti, sain sellealase sertifikaadi ja lõpetasin ülikooli 2016. aastal.“ Alguses tegeles ta vaid täiskasvanutega, kuid on viimased viis aastat keskendunud laste ja värskete emade unele. „Alustasin lasteaedades harivate loengutega, mind võeti avasüli vastu, jutt levis ning mind kutsuti koolidesse ja lasteaedadesse kõnelema.“ Viimase aasta on Kene Tartu lastekliinikus õpetanud uneõdesid ning töötab ka Tallinna lastehaigla taastusraviosakonnas raskete häiretega väikeste patsientidega.

Milline on meie laste une seis Kene hinnangul? „Eesti teismeliste uni statistiliselt Ameerika omast ei erine. Meil pole küll väga häid uuringuid, sest laste une teadusuuringute tegemine on kallis. Pilt on aga üsna sarnane – 90% noorukeid on enne magama minekut nutiseadmes. Ameerika statistika näitab, et teismelised magavad nädala sees keskmiselt alla kuue tunni ööpäevas, mis on väga õudne. Seal on valimis 1000 inimest ja need on üsna usaldusväärsed. Oma praktika põhjal saan öelda, et Eestis noorukid päris kuus tundi ei maga, aga koolipäevadel jääb unetundide arv seitsme juurde, mida teismelisele on ikka vähe,“ räägib Kene, milline on seis Eesti noorte unega. Üle-Euroopaline IDEFICSi uuring näitab, et 2–9aastased Eesti lapsed magavad ööund keskmiselt 9,5 tundi. Samas Inglismaal, Norras ja Rootsis on see number 10,5-11,5. Erinevus tekib sellest, et Eesti lapsed magavad lasteaedades lõunaund, eelnimetatud riikides aga mitte.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?