Paariterapeut: hirm üksijäämise ees paneb leppima suhtega, mis ei vasta ootustele
Kas igatsete oma ellu armastavat kaaslast, kuid kõik katsed tutvusi sobitada lõppevad pettumusega? „Abi võib olla teadlikust tutvumisest. Partneri valikus ei ole midagi juhuslikku – kui te ei vali teadlikult, valib alateadvus teie eest. Spikriks võiks igal tutvujal märkmikus või telefonis olla väike suhteväärtuste nimekiri,“ ütleb paariterapeut Imbi Viirok.
Viirok räägib, et suhete puhul valib meie alateadvus alati tuttava, isegi siis, kui see pole meile parim. „Tegelikult me ju igatseme, et uus suhe oleks teistsugune – turvalisem, sügavam, huvitavam. Seepärast on oluline endale täpselt sõnastada, millist suhet soovite, et siis teadlikult sellest visioonist lähtuda. Paraku tekib paljudel nõustamisele tulnutel hirm, kui neile teadlikust valikust räägin: äkki ma tahan uuest suhtest liiga palju? Kas teadlik on ehk liiga mõistuspärane? Kuid teadlik ei tähenda, et mõistus on tunnetest tähtsam. Teadlikkus on võime märgata oma mõtteid, tundeid ja käitumist ning mõista nendevahelisi seoseid.“
Kui soovite, et teie järgmine suhe oleks parem kui eelmised, ei tasu lähtuda mõttekäigust „Vaatame, kuidas läheb!“. Nii annate juhtimise alateadvusele ja see viib ikka vanasse tuttavasse kohta. Alateadvus tõlgendab uut ohuna, kuna meie ajus puudub selle kohta info, selgitab terapeut. Parema suhtekogemuseni jõuab aga ainult teadlikult ja see saab alguse oma soovi sõnastamisest. „Hästi läbi mõeldud suhtevisioon muudab kohtingud loomulikuks ja pingevabaks ning aitab kohtuda partneriga, kelle ootused püsisuhtele sobivad teie omadega,“ ütleb Viirok.
Ta soovitab suhtevisiooni koostamist alustada oma eelduste ehk suhteväärtuste kirjapanemisest, milleks on viis kuni seitse teie jaoks kõige olulisemat suhteomadust. Need võivad olla näiteks ausus, lojaalsus, avatus, sõbralikkus, hoolivus, optimism, hea huumorisoon, ettevõtlikkus jne. „Olenevalt meie isikupärast ja isiklikest väärtushinnangutest on suhteväärtused meil kõigil pisut erinevad. Tähtis on mõista, et need pole läbiräägitavad. Need kas on olemas või te pole ka oma uues suhtes õnnelik. Näiteks kui üks eeldustest on ausus, ei saa te nõustuda kompromissiga, et tööpäevadel oleme ausad, aga nädalavahetusel pole vaja aus olla. Teie jaoks on sobiv partner see, kellel on samasugused väärtused.“