Sotsioloog õnneraportist: rõõmustagem soomlaste optimismi üle ja võtkem neist eeskuju

Margit Keller, Tartu ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekaan ja sotsiaalse kommunikatsiooni kaasprofessor, 4. mai 2024

Rangelt võttes ei olegi maailma õnneraport nii-öelda õnne mõõdik, vaid näitab pigem inimeste kainet hinnangut, kas elu on kujuteldava ideaaliga võrreldes parasjagu hea või kehvem.

Maailma õnneraporti keskne mõõdik on kümnepalliskaalal inimeste subjektiivne hinnang sellele, missugusel elu nii-öelda trepiastmel nad parajasti asuvad. 10. aste on võimalikest parim elu ja 0 halvim. Eesti skoor 6,45 – mis on analüüsitud 143 riigi seas 34. tulemus – jääb liidrist Soomest (skoor 7,74) omajagu maha, aga liigitub maailmakaardil siiski rohelisse (vaadake ise worldhappiness.report/data/).

Enne, kui hakata muretsema selle üle, kas Eestis on vaatamata objektiivsete näitajate headusele elanike isiklik rahulolu madal – järelikult oleme ühed tänamatud mossitajad –, tasub vaadata avaramat pilti. See näitab, et oleme maailmas igati viisakas seltskonnas. Klaas on pigem pooltäis kui pooltühi.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?