Helme: USA valimistel reeglite rikkumise kohta on tõendeid kuhjade viisi

Kristiina Tilk, 8. jaanuar 2021

„Tõestusmaterjali, et USA valimistel on rikutud erinevaid reegleid ja hääletanute hulgas on ka kodusõja ajal sündinud inimesi, on kuhjade viisi. Küsimus on, kas võltsingute maht on olnud suurem, kui ta on keskmistel valimistel ja kas see on mõjutanud tulemust? Lõplik tõde on alles uurimisel,” leiab rahandusminister Martin Helme (EKRE). 

„Valimistel on alati võitjad ja kaotajad. Ja vahel võitjadki ei saa valitsusse, aga see pole probleem. Põhiprobleem on hoopis see, kui kaob usk valimistulemuste aususesse. Ma arvan, et see on ka põhjus, miks Ameerikas on mürgel. Suur hulk inimesi leiab seal, et tulemused polnud ausad,” ütleb Helme pärast neljapäevast valitsuse pressikonverentsi Õhtulehele. 

Tema sõnul on üleüldine tõdemus, et kui poliitika ei saa toimuda parlamendi- või valimissaalis, siis toimub see tänavatel. „Ka mujal on olnud kahtlusi valimistulemuste aususe osas ja need kahtlused on toonud kaasa omad tagajärjed. See on universaalne tõde ja kehtib kõikide riikide kohta. Ka meie peame töötama Eestis selle nimel, et inimesed usuksid, et valmised on ausad ja õiglased. Kui usk on olemas, küll siis lepitakse ka tulemusega – nii võitjate kui kaotajate poolel.” 

2019. aastal enne riigikogu valimisi hoiatas Helme Tre raadio saates, et kui EKRE jääb valitsusest välja, on oodata rahvarahutusi. Nüüd aga ütleb ta, et tänavarahutusi ta Eestis siiski ei kardaks. „Ma arvan, et eestlaste temperament on võrreldes mõne teise rahva omaga liiga tagasihoidlik.” 

Helme hinnangul pärsib panoptiline riik ja Google'i kõikenägev silm eestlaste meelsusvabadust veelgi. „Iga inimene, kel mingi tehnikavidin taskus, on tegelikult kellegi peo peal. Kõik andmed jooksevad kuhugi andmebaasi kokku. See pärsib meelsusvabadust päris kõvasti ja alalhoidlikult juba kardetakse end vabalt väljendada. Mina pean seda väga halvaks trendiks.” 

Pressikonverentsil ei salanud Helme, et on USA presidendi Donald Trumpi suur fänn. Helme kinnitas ka, et ei näe mingit põhjust, miks Trumpi toetusrühm Eesti parlamendis peaks laiali minema. 

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?