HUVITAV LEID: arheoloogid avastasid Egiptusest kullast keelega muumia

Toimetas Aare Kartau, 3. veebruar 2021

Grupp arheolooge avastas hiljuti iidsest Taposiris Magna linnast umbes 2000 aasta eest surnud muumia, kelle suus oli kullast keel. Ilmselt vajas ta seda hauataguses elus jumalatega rääkimiseks, teatab Live Science.

Egiptuse antiigiministeeriumi 29. jaanuari avalduses öeldi, et kullast keele panid muumiale suhu ilmselt palsameerijad – tagamaks, et lahkunu saaks surmajärgses elus rääkida. Näiteks kui ta kohtuks allilmas jumal Osirisega, oleks tal olnud vaja temaga kuidagi rääkida. Pole selge, kas isikul võis olla elusana kõnepuue, mis selgitaks talle hauda kaasa pandud keelt. Samuti ei teata, miks tehti see spetsiaalselt kullast. 

Arheoloogid eesotsas Dominikaani Vabariigist pärit Kathleen Martinezega avastasid muumia Taposiris Magna matmispaigast, kus asuvad Osirisele ja jumalanna Isisele pühendatud templid. Varem olid uurijad leidnud ohtralt kuulsa kuninganna Kleopatra VII näoga münte, mis viitab sellele, et pühakojad olid kasutuses tema valitsusajal.

Taposiris Magna matmispaikadest leiti veel mitmeid teisi muumiaid. Üks palsameeritud naine kandis surmamaski, mis kattis suurema osa tema kehast. Kahe muumiaga oli hauda kaasa pandud kirjarullid, mille jäänuseid üritavad õpetlased analüüsida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?