RAHVAST AJAB MARRU JOALA KUJU SAAGA: „Panna niivõrd suursugune inimene tünni on riivav.“

Liisa Mugra, 3. veebruar 2021

Viljandi linnavalitsus laskis palju kõneainet tekitanud Jaak Joala monumendi ajutiselt katta saepuruplaatidest kastiga. Lõputuna näiv saaga kuju ümber on löönud linnarahva kahte leeri. „Midagi pole öelda, see on tänapäeva kunsti raudselt üks eredaim projekt ja ju siis ikka kõnetab rahvast,“ leiab Joala-kasti uudistanud mees.

Teisipäeva hommikul kella 10 paiku Viljandisse jõudes tundub esialgu, et kogu möll Jaak Joala kuju ümber on lõppenud – see kaeti saepuruplaatidega kinni juba päikesetõusu aegu ja inimesi pole silmapiiril näha. Võiks ju arvata, et sellega kogu saaga lõppeski või vähemalt rahunes... aga ei!

Mõne minuti pärast voorib Posti tänavale rohkelt inimesi. Kes sumpab jala läbi lume, kes peatab korraks auto tänava ääres. Uudistajad võtavad telefonid, et kasti pandud kuju jäädvustada. Omavahel arutatakse, kas sedavõrd rutakalt tehtud otsused on õiged. „Kuju oleks pidanud olema ikka Jaak Joala enda nägu. Sarnasust ei olnud üldse,“ leiab kohalik vanaproua, et monument ei meeldinud talle algusest peale ja oli õige otsus kuju kinni katta.

Ka vanem härra sõnab, et kuju talle ei sümpatiseerinud. „See oli narrimine!“ Samas pole mees rahul ka kuju kinni katmisega ja leiab, et see on tohutu jama, mis praegu toimub.

Vanaproua Maie räägib, et kuju polnud mingil moel austusavaldus Jaak Joalale, aga monumendi kastiga katmine on veel koledam. „Panna niivõrd suursugune inimene tünni on riivav,“ sõnab ta. „Just hommikul mõtlesin, et jätan temaga hüvasti, aga jäin hiljaks. Mina olen suur Jaak Joala poodaja.“

„Ju ikka kõnetab rahvast!“

Viljandi vallavolikogu liige Juhan Änilane on Joala laulude saatel üles kasvanud. Temal oli küll kuju püstitamise üle hea meel. „Jaak meeldis mulle väga, ta oli soliidne ja just see mind inspireeris. Kuus aastat keegi teda ei austanud ja mul oli rõõm, kui monumenti tegema hakati,“ sõnab Änilane.

„Alguses, kui seda projekti nägin, olin ka skeptiline ja arvasin, et Jaak oleks rohkem väärinud. Samas olen õnnelik, et kuju sai püsti ja midagi ära tehti. Loodame, et tuuled ja tormid vaibuvad. See kuju tegelikult sobiks siia ja Viljandis oleks üks paik jälle juures, mis annaks särtsu,“ räägib Änilane ja lisab, et tegelikult plaanitakse ju seda ümbritsev park korda teha.  

Autoga uudistama saabunud mees arutleb: „Öelge Eestis üks kunstiobjekt, mida käiks uudistamas nii palju inimesi. Ka tugevate miinuskraadidega või hilja õhtul oli kuju juures paksult rahvast. Midagi pole öelda, see on tänapäeva kunsti raudselt üks eredaim projekt ja ju siis ikka kõnetab rahvast. Tänapäeva kunst peabki kõnetama, emotsioone tekitama või raputama. Milles on probleem? Meie inimesed pole lihtsalt harjunud, et kunstiteos peabki panema mõtlema ja isegi vaidlema.“

Üks noorem naine lisab, et teda see kuju küll ei häirinud ja ka paljud tuttavad on samal meelel. „Sain aru, et tegelikult harjub ära ja pole nii kole midagi,“ räägib ta. Naisterahvas meenutab, kuidas paljud seisid kuju ees ja vingusid, kui jube see on, aga nii rõve vist ikkagi polnud, et uudistada ja pildistada kõlbas. „See oli igatahes parem, kui joodikud siin pargis istumas.“ Sellest, et nüüd asetseb keset platsi suur kast, pole ta sugugi vaimustuses.

Viljandi linnapea Madis Timpson märkis pressiteates, et kuni pole selged kõik juriidilised küsimused seoses autoriõigustega, on mõistlik tulla vastu Maire Joalale ja kuju kinni katta.

Segadus

MTÜ Meie Viljandi juhatuse liige ja kuju eestvedaja Harri Juhani Aaltonen on otsustanud registreerida Jaak Joala kaubamärgi kategooriates, kus senine patendiomanik Maire Joala seda teinud veel pole, vahendab Kroonika. 

Kui uurida MTÜ Meie Viljandi esindajalt Harri Juhani Aaltonenilt endalt, et kuidas ta taolist kaubamärgi registreerimist antud kategooriates kommenteerib, küsib Aaltonen imestunult: "Kas keegi patenteerib seda või?". Tuues välja järgnevalt, et seal on ju tema nimi kirjas, vastab kuju eestvedaja õige huvitavalt: "Mina ei patenteeri. Soovitan Teil lugeda täpsemalt."

Refereeritud artikli täistekst Kroonikas.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?