Eesõigus koroonavaktsiinile? Eestil palutakse eelisjärjekorras süstida holokaustiohvreid

Marvel Riik, 3. veebruar 2021

Euroopa Juudi Kongressi president Moshe Kantor loodab, et Eesti peab prioriteetseks holokaustiohvrite vaktsineerimist Covid-19 vastu. Kantor viitab sotsiaalminister Tanel Kiigele saadetud kirjas 2009. aasta Terezini deklaratsioonile, kus tuuakse välja, et Natsi-Saksamaa ohvrid on väga eakad ja vajavad oma läbielamiste tõttu erilist hoolt.

Kantori hinnangul on olukord Euroopas murettekitav, kuna mõnedes liikmesriikides pole veel mingeid plaane, kuidas vaktsineerida eakaid, kes ei ela hooldekodudes, sealhulgas holokaustiohvreid.

„Usume, et on vajalik uuesti kinnitada [Terezini deklaratsioonis toodud] põhimõtet, et tagada holokaustiohvritele eelisligipääs turvalisele ja tõhusale Covid-19 vaktsiinile, et nende viimased eluaastad oleksid väärikad,“ kirjutas kantor sotsiaalministrile. „Olles kannatanud enneolematut füüsilist ja emotsionaalset traumat oma katsumuste ajal, on nad eriti haavatavad praeguse pandeemia aegu, kui paljudel neist on andnud haigusele järele ja paljud võitlevad oma elu eest.“

Hinnanguliselt on elus vähem kui 400 000 holokaustiohvrit, kellest umbes 20 000 elab Euroopa Liidus. Kantor koos Eesti juudikogukonnaga on valmis aitama, et leida üles Eestis elavad holokaustiohvrid.

Õhtuleht on varem kajastanud, kuidas rahvusringhääling (ERR), kaupmeeste liit, Eesti teaduste akadeemia, põllumajandus-tööstuskoda ja kultuuriminister sportlaste nimel on pöördunud sotsiaalministeeriumi ja terviseameti poole, et neid koheldaks samaväärselt eesliinitöötajatega või et neid vaktsineeritaks esimesel võimalusel.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?