Mehhikos sündinud poisil on kaks ema ja üks isa

Triin Tael, 29. september 2016

Jordaania abielupaar, kes oli geneetiliselt edasikanduva haiguse tõttu kaks last matnud, sai lõpuks tänavu 6. aprillil tubli ja terve poisslapse. Lapsu­kese sünd tähistab ka teadlastele uue epohhi algust: esimest korda kombineeriti viljastamisel kolme inimese DNA.

USA arstid, kes aitasid revolutsioonilist beebit viljastada Mehhikos, avalikustasid tema sünni alles nüüd, olles veendunud, et laps paistab olevat terve. Poisi ega ta vanemate nime pole avaldatud.

New Yorgi New Hope’i viljatusravikeskuse arstid eesotsas dr John Zhangiga otsustasid kasutada Jordaania abielupaari puhul poleemilist mitokondriülekannet, sest ema-isa olid aastatega üle elanud mitu järjestikust tragöödiat, põhjuseks surmav haigus, mille geene naine kannab.

Tal oli katkenud neli rasedust ja 2005. aastal sündinud tütar elas vaid kuueaastaseks. Hiljem sündis veel üks laps, kuid tema ei elanud aastasekski.

Surmav Leigh’ sündroom kandub emalt lapsele

Põhjuseks oli emalt lapsele edastatav Leigh’ sündroom, mis kahjustab arenevat kesknärvisüsteemi. Selle haiguse geenid paiknevad ajakirja New Scientist teatel meie mitokondrites, mis annavad rakkudele energiat ja milles asub vaid 37 geeni, mis edastatakse meile emalt. Suurem osa DNAst paikneb iga raku tuumas.

Kui abielupaar pöördus abipalvega dr Zhangi poole, otsustas arst katsetada mitokondrite ülekannet, kirjutab The Guardian.

Ta võttis ühest haige naise munarakust tuuma ja süstis selle terve naise munarakku, millest omakorda oli tuum eemaldatud. Seejärel viljastas dr Zhang sel moel kombineeritud munaraku jordaanlanna mehe seemnerakuga.

USA arstide tiim lõi sel moel viis embrüot, kuid ainult üks neist arenes normaalselt. See siirati patsiendi emakasse – ning üheksa kuu pärast tuligi ainulaadne lapsuke ilmale.

Eksperdid on sünniuudise rõõmuga vastu võtnud, kuid juhtinud tähelepanu tõigale, et arstid lahkusid protseduuri tegemiseks USAst. Nii ei ulatunud nendeni seadusesilm – ning tagatipuks ei avaldanud nad ravi detaile.

Dr Zhang rääkis väljaandele New Scientist, et protseduur võeti ette Mehhikos, sest seal reeglid ei kehti. Kuid arst on veendunud, et ta käitus õigesti. "Elu päästmine on eetiline," kinnitas ta.

Seni on mitokondriülekanne ainsana seadustatud Ühendkuningriigis, seal on poleemiline protseduur eelmisest aastast lubatud vanematele, kes võivad oma lastele edastada sandistavaid või isegi surmavaid geneetilisi haigusi.

Arst oli seda tehnikat varemgi katsetanud?

The Guardian märgib, et aprillis ilmale tulnud laps pole esimene, kes on sündinud kolme inimese DNAga. 1990. aastatel üritasid viljatusraviarstid munarakkude kvaliteeti tõsta, süstides sinna tervete doonormunarakkude tsütoplasmat – mitokondreid sisaldavat rakumaterjali.

Selle tulemusel sündis beebisid, kel oli peale ema ja isa DNA ka munarakudoonori DNA. Paraku tekkisid mõnel lapsel geneetilised häired ja protseduur keelustati.

Briti tüvirakuteadlane Dusko Ilic Londonis asuvast King’s College’ist loodab, et peatselt võib ka Ühendkuningriigis sündida esimene mitokondridoonori abil viljastatud laps. Kuna USA arstide riskantset ettevõtet saatis edu, ei tundu protseduur enam nii poleemiline.

"Kuid kuna meeskond ravis patsienti Mehhikos, ei kehtinud neile sama ranged määrused, nagu mõni teine riik nõuaks. Meil pole aimugi, milliste oskustega või ettevalmistusega need arstid olid," märgib Ilic.

"Kas dr Zhangi tiim oli varemgi seda tehnikat kasutanud? Kas katseid on olnud teisigi, kuid alles nüüdne õnnestus?" võis kogu lugu Briti tüvirakuteadlase sõnul siiski riskantne olla.

The Guardiani teatel on dr Zhangi tiim lubanud sünni üksikasjadest rääkida oktoobris Salt Lake Citys peetaval Ameerika Reproduktiivmeditsiini Ühingu konverentsil.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?