Kersti Kaljulaid kandideerib presidendiks: See otsus on tehtud minu eest. Ei ole tagasiteed.

Maarit Stepanov, 29. september 2016

"Need inimesed minu ümber on teinud selle otsuse minu eest. Ei ole tagasiteed," ütles Kersti Kaljulaid eile riigikogu vanematekoguga ühes reas istudes. Riigikogu esimees Eiki Nestor on kindel, et Kaljulaiul on riigikogus üle 68 toetaja ja eile õhtuks saadi kokku ka 21 allkirja kandidatuuri esitamiseks.

Euroopa Kontrollikoja saadik Kersti Kaljulaid kohtus eile kõigi kuue riigikogu fraktsiooniga.

Sellele järgnenud pressikonverentsil kinnitasid erakondade esimehed, et kandidaati toetatakse. Isamaa ja Res Publicat esindav Priit Sibul ütles, et erakond toetas Kaljulaidu juba esmaspäeval ja eilne kohtumine vaid kinnitas varasemat arvamust.

Keskerakonna nimel ütles Kadri Simson, et nende liikmed teevad otsuse iseseisvalt. Negatiivsemalt on meelestatud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, kes leidis, et Kaljulaiu maailmavaade on nende omast mõneti erinev.

Martin Helme sõnul on peamised lõhed küsimustes, mis puudutavad kooseluseadust, Eesti-Vene piirilepingut ja immigratsiooni.

"See ei tähenda, et me hakkaksime kuidagi takistama, blokeerima või vastu olema," ütles Helme. "Me vajame veel aega, et arutada erakonna sees, kas me esmaspäeval anname oma hääled kandidaadile või mitte."

Õhtul teavitas Priit Sibul sotsiaalmeedias, et Kaljulaiu kõrval kaaluti teise võimaliku presidendikandidaadina ka Jüri Luike, kuid tema puhul oli kahtlejaid rohkem. Sibula sõnul oli Luige vastu enim EKRE.

Värske presidendikandidaat Kersti Kaljulaid ütles pressikonverentsil, et tema vaated maailmale põrkusid ka teiste erakondadega.

"See oleks äärmiselt imelik, kui neid ei oleks olnud ja mul on väga hea meel, et me suutsime kõikides küsimustes ausalt ja avameelselt vestelda," kommenteeris Kaljulaid.

Praegu oodatakse Kaljulaidu Euroopa Kontrollikojas, kus tal on veel jäänud lõpetamata otsi. Kuna Kaljulaiu töö kontrollikojas pidi ametlikult lõppema juba kevadel, kolis tema pere juba tagasi Eestisse.

Seni pole tema asemikku Luksemburgi aga veel saadetud ja senine töö on jätkunud. Kaljulaiu kabinetiülem Peeter Lätti: "Juhul kui Kersti kandideerib vabariigi presidendiks, siis tõepoolest oleme vaadanud asja juriidilist külge ja vabariigi presidendiks kandideerimise hetkest ta peatab oma ametisoleku kuni siis valimisteni ja sõltuvalt edasi, mis valimiste otsus on."

Peeter Lätti kirjeldab oma kollegi: "Koostöö on olnud meeldiv, huvitav, ega me muidu ju 12 aastat poleks koos töötanud."

Endine Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive puutus Kaljulaiuga kokku, kui viimane juhtis Iru Elektrijaama. Liive iseloomustab Kaljulaidu kui väga tarka ja terast naist.

"Ükskõik mis situatsiooni ta satub, suudab ta endale asjad selgeks teha ja leida õige plaani, kuidas edasi liikuda."

Liive meenutab Kaljulaiu käitumist kriisiolukorras: "Ta oli peaministri nõunik, kui oli võimalik Narva elektrijaamade müük NRG-le ja teatavasti ei olnud juhtkond sugugi selle pooldaja.

Valitsus surus ja tema osales mõningatel kriitilistel läbirääkimistel, kus olid väga teravad ja vastuolulised olukorrad. Ta ei valinud poolt, aga ta tuli faktidega – ta oli selles mõttes hästi ratsionaalne ja õiglane.

Ka pingelistes olukordades, kus inimesed muutuvad emotsionaalseteks, valivad pooli, jääb ta ratsionaalseks ja suudab hoida kommunikatsiooni kõigi osalistega."

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?