Seisukoht | Head joomaaega!

Kaarel Täll, spordireporter, 4. detsember 2018

„Ei! Laps ei jää sinuga! Sa oled juua täis!“ hüüab naine mehele. Visuaalselt jätab jõuluturul jalutav perekond idüllilise mulje: väike tütar keksib talvevõlumaal, ühes käevangus ema, teisel pool isa. Lähemale jõudes tuleb kuuldavale dialoog. Ema soovib lahkuda, aga isa pakub välja, et jääb tütrega turule. Puhkeb peretüli, mille algallikas on alkohol. Laps poetab vaikselt vahele: „Mina tahan lõbutseda.“

Head jõuluaega! Õues on pime ja külm, küttearved tõusevad lakke. Depressioon kogub hoomamatuid mõõtmeid, aga arsti juurde minek tundub endiselt piinlik. Palgad võivad ju tõusta, kuid hinnad kerkivad veel kiiremini. Loodetavasti õnnestub jõuluvanadega kokku leppida, et tänavu kinke ei tehta, sest raha pole. Aasta lõpu tähistamise eel tuleb muidugi loota, et mõni sõber käib Lätis, sest tol päeval peab jooma rohkem kui muidu.

Head joomaaega! Praegu ajab janutama küttearve, aga ilmselt oleks meie vaarisad oma talvised kannatused hea meelega Mustamäe korteri vastu vahetanud. Kunagi pole hästi, ei eile ega homme – Eesti värk. Ehk isegi geneetiline paratamatus? Keegi isegi ei kaalu kampaaniat „Detsembris ei joo". Sest detsembris juuakse! Nii on alati tehtud. Noortel on koolivaheaeg, vanematel puhkus, talurahvas istub lihtsalt kambris ja ootab kevadet. Proosit?

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?