Ozzy Osbourne'i pole tapnud konjak, kokaiin ega marutõbi

Triin Tael, 4. detsember 2018

„Ma ütlen ikka, et maailma lõpuks on elus prussakad, Ozzy ja Keith Richards,“ kuulutas Ozzy Osbourne'i abikaasa Sharon aastaid tagasi. Black Sabbathi möllumees on võidukalt 70. sünnipäevani vastu pidanud, ehkki on enda sõnul ära kulistanud basseinitäie kärakat ning pruukinud kokaiini, LSDd, morfiini ning kõikvõimalikke teisi meelemürke.

Kümmekord aastat tagasi võtsid geeniuurijad Briti muusiku geenid luubi alla – kuidas tal küll on õnnestunud säärase elupõletamise juures nii vanaks elada? 2010. aasta novembris kuulutas geneetik Nathaniel Pearson, et Ozzy vintskuse võtmeks on geneetilised mutatsioonid, mis mõjutavad metamfetamiini ja teiste uimastite imendumist. Mõnda Ozzy geenivarianti polnud teadlased varem näinudki. Lisaks voolab tema soontes isegi neandertallase verd! Väljaanne Brobible.com loetleb kordi, mil rokkaril on olnud kindel surm silme ees.

* Püüdis end poisipõlves tappa

Ozzy pole varjanud, et tema suguvõsas on vaimuhaigusi esinenud ning et ta on tundnud vastupandamatut tungi teha eluga lõpparve. Ajakirja Rolling Stone intervjuudes on end Pimedusevürstiks tituleerinud rokkar pihtinud, et oli 14. eluaastaks end juba mitu korda tappa üritanud. Vahepeal olid enesetapumõtted tema igapäevased külalised. „Kui saaksin enda juures midagi muuta, varustaksin end rahuliku meelega, mida olen poisist peale otsinud.“

* Pidas David Lee Rothiga kokaiiniduelli

1978. aastal tuuritas Black Sabbath ringi Van Haleniga. Ozzy pidi oma bändist õige pea hundipassi saama – tema uimastipruukimine oli ületanud igasugused piirid. Van Haleni karismaatiline solist David Lee Roth esitas Ozzyle enne Nashville'i kontserti väljakutse – rokkarid pidid võistlema, kumb suudab rohkem kokaiini ninna tõmmata, ilma et kokku variseks. Rokiajaloo andmeil kestis duell tuuribussis hommikuni ning kogused võinuks tappa pool tosinat meest. Nashville'i jõudes vedasid Ozzy ja David end hotelli – ent kui Ozzyt hiljem otsima hakati, ei leitud teda kusagilt. Tuurimänedžer teatas politseisse, Nashville'i võimud ja isegi FBI alustasid palavikulisi otsinguid. Kardeti, et rokkar on röövitud või lausa surnud. Alles 24 tundi hiljem tuias Ozzy hotelli fuajeesse – selgus, et ta oli valesse tuppa läinud ning seal ööpäeva maganud.

* Võinuks nahkhiire käest marutõve saada

Black Sabbathi rokkari kurikuulsaim tegu sündis 20. jaanuaril 1982 Iowas Des Moinesis. 17aastane fänn Mark Neal tõi kontserdile surnud nahkhiire, mille ta viskas lavale. Ozzy pidas nahkhiirt esmalt mänguasjaks, siis aga lõi talle hambad sisse ning hammustas loomal pea otsast. Seda peeti juba tema firmatrikiks – mullu oli ta šokeeritud publiku ees kahel tuvil pea otsast kaksanud. Ozzy on küll väitnud, et nahkhiir oli elus ja isegi hammustas teda. Igal juhul tuli rokkar haiglasse marutõvesüsti saama viia.

2001. aastal kurtis Ozzy, et teda jäädakse elu lõpuni nahkhiireteemaliste küsimustega kimbutama – et kuidas see maitses. „Ja siis nad kaevavad mu hauast üles ja küsivad edasi!“

* Päevanorm: neli pudelit konjakit

Ozzy on hinges püsinud vaatamata napsi- ja narkoküllasele elustiilile, mis enamiku inimesi ilmselt paari nädalaga tapaks. Rokkar pummeldas enda sõnul 40 aastat lakkamatult. Vahepeal jõi ta päevas neli pudelit konjakit ning elurütm oli järgmine: „Panin pildi tasku, tulin jälle teadvusele ja funktsioneerisin kuidagi edasi.“

* Tõmbas endale sipelgaid ninna

Mötley Crüe rokkar Nikki Sixx rääkis bändi mälestusteraamatus, et kord ühise tembutamise käigus ulatas ta Ozzyle joogikõrre. „Ta astus kõnniteeprao juurde ja kummardus. Nägin pikka sipelgate rida, mis sillutise ja mulla ühinemiskohas oleva augu juurde marssis. Mõtlesin: „Ei, Ozzy ei tee seda!“ Kuid tegi.“ Ozzy pani ühe kõrreotsa ninasõõrmesse ning tõmbas terve sipelgarivi endale ühe valju nuhatusega ninna.

* Sõitis end ATVga ribadeks

15 aastat tagasi, 8. detsembril 2003 otsustas toona 55aastane hevilegend oma Londoni-lähedase häärberi maavaldustes ATVga rallitama minna. See võinuks jääda Ozzy viimseks sõiduks, ehkki tema autoparki kuulus mitu ATVd ning ta oli kogenud juht. Laulja tegi ränga avarii ning murdis rangluu, kaheksa roiet ja kaelalüli. Mitmed veresooned said viga. Superstaar toimetati kiiresti Londonisse Wexham Parki haiglasse, kus talle tehti lõikus. Kuid Ozzy on väitnud, et jäi ellu tänu oma ihukaitsjale Sam Rustonile, kes teda elustama hakkas. „Ilma Samita poleks ma ilmselt enam siin. Ta pidi mind kaks korda ellu äratama,“ rääkis Ozzy Sunday Mirrorile.

* Võttis 42 tabletti päevas

2002. aasta kevadel jõudis televisioonis eetrisse Ozzy pereelust rääkiv reality „The Osbournes“. 2003. aastal nägi hevimees fännide jahmatuseks koduses miljöös tihtipeale põdur ja lausa pooletoobine välja. Ozzyt vaevasid tasakaalu- ja kõnehäired. Hiljem on ta rääkinud, et Beverly Hillsi arst David Kipper kirjutas talle välja ohtralt erguteid, rahusteid, krambivastaseid medikamente, valuvaigisteid ja uinuteid. Vahepeal võttis Ozzy päevas 42 tabletti – täpselt nagu tohter käskis.

Tohter kasseeris oma teenuste eest 650 000 dollarit. Kuid  ravimid tegid Ozzy elu põrguks. „Olin täiesti sodi. Ma ei suutnud rääkida. Ma ei suutnud kõndida. Tuiasin ringi nagu Jumalaema kiriku kellamees. Asi läks nii hulluks, et ma ei julgenud öösel silmi kinni panna, kartes, et ei ärkagi enam.“ Sümptomid süvenesid sedavõrd, et Ozzy käis kontrollimas, kas ta ei põe Parkinsoni tõbe. Kuulu järgi juhtus ka ATV-õnnetus kangete arstimite mõju all. 

Kui kahtlustest puretud rokkar arstile hundipassi andis ning ravimitest loobus, kadus ka mitu tervisehäda. Värinad aga jäid. 2005. aastal diagnoositi Ozzyl Parkini sündroomi nimeline geneetiline seisund, mille sümptomid sarnanevad Parkinsoni tõvega. Soovimatu rapsimise ennetamiseks tuleb Black Sabbathi ninamehel elu lõpuni ravimeid võtta.

* Reageeris Sharoni haigusele üledoosiga

Ozzy tütar Kelly paljastab oma elulooraamatus „There Is No F*cking Secret“, et abikaasa Sharonile pandud vähidiagnoos ajas Ozzy rööpast välja. Kui Sharonit kodus krambihoog tabas ja ta pidi haiglasse viidama, leidis Kelly eest aluspükstes isa, kes kausist pihutäie tablette võttis ja need viinaga alla loputas. Kiirabiautos läks asi õige hulluks. „Isa kummardus käega katsuma, kas ema ikka hingab,“ kirjutas Kelly. „Siis kaotas ta teadvuse, käsi ema suu peal.“ Kiirabibrigaad üritas hevistaari eemale kiskuda. „Teadmata, kus ta on või mida teeb, hakkas paps harjumusest vastu punnima.“ Nii tuli parameedikutel auto kinni pidada ja politsei kutsuda. Kohale saabunud võimuesindajad tõmbasid Ozzy käed plastvitsaga kinni – samal ajal sai too üledoosi. Haiglas viidi Sharon ühte ja tema mees teise palatisse.

* Pidi maniküüri tõttu hauda minema

Ozzy pidi novembris mitu Põhja-Ameerika kontserti ära jätma, sest tema paremas käes oli võimust võtnud ohtlik põletik. Ozzyle tehti lõikus ning ta kurtis hiljem, et ei saa endal tagumikkugi pühkida. „Vabatahtlikke selleks tööks eriti polnud!“ Ent selgub, et asi oli päris hull.

Black Sabbathi rokkar rääkis ajakirjale Rolling Stone, et ühel õhtul pärast Salt Lake City sõud oli tal probleeme pöidlasõrmuse tagasipanekuga. Hommikul ärgates märkas Ozzy oma õuduseks, et pöial oli lambipirnisuuruseks paistetanud. Abikaasa Sharon viis oma mehe kärmesti haiglasse. Ozzy aga ei mõistnud olukorra tõsidust enne, kui arstid diagnoosisid tal eluohtliku stafülokokinakkuse. Õigupoolest oli neid käes lausa kolm. „Arst ütles: „Te vist ei mõista, härra Osbourne, et teil on väga tõsine probleem,““ meenutas Ozzy, kes vajas kolme põletikukolde eemaldamiseks erakorralist lõikust.

„Asi polnud mädas, vaid mädajärgses staadiumis, kus see verre läheb ja organismi levib ja sulle otsa peale teeb,“ kirjeldas Ozzy. Tuimastusele vaatamata olnud operatsioon põrgupiin. „Ja mis kõige veidram: ma sain selle värgi maniküürist!“ usub Ozzy.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?