VÕRDLUS | Eesti talisportlased MK-sarjades: kes esineb eelmisest hooajast paremini, kes kesisemalt?

Mart Treial, 29. jaanuar 2019

Möödunud nädalavahetus oli Eesti talispordis tavapärasest helgem, sest MK-sarjades teenisid punkte neli erinevat sportlast. Kuidas meie lume- ja jääatleetidel aga terve hooaja lõikes läinud on? Vaatleme ja võrdleme punktisaaki möödunud võistlusaastaga.

Esmalt tuleb rõhutada, et tänavune võistlushooaeg alles kestab, mis tähendab, et lõplikeks järeldusteks on veel vara. Aga vahekokkuvõtteks tundub aeg parasjagu küps, sest kõikide jutuks tulevate alade hooajad on ületanud ekvaatori.

Alustame üldise, alade-ülese kokkuvõtega. Mõlemal hooajal on punkte teeninud 13 erinevat sportlast, kuid nimede osas on mõningane erinevus.

Mullusest listist on praeguse seisuga kuival suusataja Raido Ränkel ja laskesuusataja Meril Beilmann. Samuti MK-sarjas silmad pähe saanud kahevõistleja Karl-August Tiirmaa ei tegele enam tippspordiga. Nendest tekkinud tühimiku on täitnud laskesuusatajad Tuuli Tomingas ja Regina Oja ning suusahüppaja Artti Aigro.

Kui kõikide atleetide saagid kokku lüüa, teenisid eestlased mullu kamba peale 770 MK-punkti. Tänavune saldo on praeguse seisuga 528, kuid võimalusi selle suurendamiseks tuleb veel üksjagu.

Laskesuusatamine (15 MK-võistlust peetud / 26 võistlust on, sealhulgas MM)
Naised:
Sarja üldarvestuses 62. koht Johanna Talihärm 25 punktiga (punkte on toonud 26. ja 31. koht)
78. Tuuli Tomingas 12 p (31. ja 39. koht)
87. Regina Oja 3 p (38. koht)

Hooaeg 2017/18
83. Talihärm 12 p (29. koht)
98. Meril Beilmann 1 p (40. koht)

Märkus: Naislaskesuusatajad on teinud pisikese, kuid siiski märgatava arengu. Nii punktide (40 vs 13), punktikohtade (5 vs 2)  kui ka punktiteenijate arvu (3 vs 2) osas.

22aastane Regina Oja on üks neist eestlastest, kes teenis tänavu elu esimesed MK-punktid. (Jarek Jõepera)

54. Artti Aigro 12 p (19. koht)

MärkusPärast Ruka etappi polegi 19aastane Aigro MK-sarjas võistelnud, kuid naaseb sinna ülejärgmisel nädalavahetusel.

Hooajal 2017/18 ei teeninud ükski eestlane MK-punkte.

Kahevõistlus (15/21)
44. Kristjan Ilves 22 p (28., 23., 28., 29., 25. ja 28. koht)

2017/18
19. Ilves 264 p (12., 19., 27., 28., 27., 6., 16., 15., 4., 2., 21., 27., 24., 27. ja 27. koht.)
66. Karl-August Tiirmaa 6 p (25. koht)

Märkus: Ilvese tänavune hooaeg on olnud ilmselge pettumus, kuid selle tausta on ajakirjanduses juba piisavalt lahatud, et mitte hakata seda üle kordama (vt täpsemalt seotud artiklite rubriigist).

Kristjan Ilvese võistlushooaeg on kulgenud üle kivide ja kändude. (Aldo Luud)

Freestyle-suusatamine
Kelly Sildaru on osalenud kahel MK-võistlusel ja mõlemad ära võitnud. Rennisõidu (peetud on kaks võistlust neljast) edetabelis hoiab ta 100 punktiga 3. ja pargisõidus (3/5) 100 punktiga 5. kohta.

2017/18
Sildaru jõudis enne tõsist põlvetraumat osaleda kahel MK-võistlusel: pargisõidu ta võitis, rennis oli teine. Hooaja kokkuvõttes jäi ta rennis 80 punktiga 18. kohale ning pargis 100 punktiga 21. kohale.

Märkus: Sildaru alal on prioriteetsemad kommertsvõistlused nagu Dew Tour ja hiljutised X-mängud, mõnda aega segas eestlannat ka pisivigastus.

Murdmaasuusatamine (21/31, sealhulgas erinevate tuuride lõpptulemused)
72. Karel Tammjärv 36 p (28., 16., 18. ja 26. koht)
108. Marko Kilp 9 p (22. koht)

2017/18
78. Tammjärv 60 p (13., 19., 24. koht)
105. Kilp 24 p (11. koht)
114. Raido Ränkel 16 p (15. koht)

Märkus: Kilp ja tema treener Anti Saarepuu on tunnistanud, et sügisel keerati mäestikulaagris pisut vinti üle, mistõttu läks hooaja algus aia taha. Hiljem on tal ka natuke terviseprobleeme olnud.

Kiiruisutamine
Meeste 500 m (7/11): Marten Liiv hoiab 44 punktiga 36. kohta.
1000 m (4/6): Liiv 49 punktiga 27.

Eelmisel hooajal teenis Liiv punkte vaid 1000 meetri distantsil - 6 silma andsid võistlusaasta kokkuvõttes 52. koha.

Naiste 1500 m (4/6): Saskia Alusalu on 14 punktiga 40.
Pikad distantsid (4/6): Alusalu 72 punktiga 21.
Ühisstart (4/5): Alusalu 208 punktiga 11.

Eelmisel hooajal läks Alusalul igal distantsil punktide mõttes kehvemini. Ühisstardist kogus ta 104 punkti, kuid sai hooaja kokkuvõttes tubli 8. koha. Pikkadel eraldistardist distantsidel kogunes 20 punkti (kokku 37. koht) ning 1500 meetris kuus punkti (44. koht).

Saskia Alusalu. (Alar Truu)

Kokkuvõte: Oma eelmise hooaja punktisaagi on juba ületanud seitse Eesti sportlast (Talihärm, Oja, Tomingas, Aigro, Sildaru, Liiv ja Alusalu), kuid tuletagem veelkord meelde, et võistlushooaeg alles kestab.