Saksamaa kulutab tuleval aastal põgenikele 10 miljardit

Aadu Hiietamm, 8. september 2015

Kolme viimase päevaga on ainuüksi Münchenisse saabunud üle 30 000 põgeniku. Saksamaa valitsuskoalitsioon otsustas esmaspäeva öösel lõppenud kriisikoosolekul, et tuleval aastal eraldatakse põgenike ülalpidamiseks veel kuus miljardit eurot.

Asekantsler Sigmar Gabriel rõhutas pärast kriisikoosolekut, et Saksamaa suudab tänavu vastu võtta 800 000 põgenikku. "Samas on selge, et seda ei suudeta igal aastal,"ütles ta.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel tänas kõiki ametkondi ja vabatahtlikke, kes on aidanud viimastel päevadel põgenikke vastu võtta. Liidukantsleri sõnul on Saksamaa põgenikke vastuvõttev riik, kuid põgenikud peaksid kaitset leidma ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides. Põgenikud tuleb jaotada solidaarselt ja õiglaselt kõigi Euroopa liikmesriikide vahel, arvas Merkel.

Euroopa vajab teistsugust poliitikat

Asekantsler Gabrieli arvates ei ole riikide sundimine põgenikke vastu võtma lahendus, kuid samas ei saa ka Saksamaad, Austriat ja Rootsit sundida vanaviisi jätkama. "Me vajame Euroopas teistsugust põgenikepoliitikat. Saksamaa, Austria ja Rootsi ei saa olla ainsad riigid, kes selles tõsiselt osalevad," rõhutas Gabriel.

Saksamaa liiduvalitsus aitab liidumaadel ja valdadel rajada põgenike vastuvõtuks 150 000 majutuskohta, kus ka talvel on inimväärsed elutingimused. Merkeli sõnul aidati omal ajal kiiresti panku päästa ning nüüd tuleb tegutseda sama kiiresti, et valdade ja liidumaade olukorda kergendada. Hiljemalt 24. septembriks peab saama selgeks, kuhu lisaraha eraldada, ütles liidukantsler. Kokku kulub tuleval aastal põgenike ülalpidamiseks 10 miljardit eurot.

Järjest suurenev põgenikevool sunnib Saksamaad senist põgenikepoliitikatki karmistama. Nii lisatakse Kosovo, Albaania ja Montenegro turvaliste riikide nimekirja, neist riikidest saabunud varjupaigataotlejad saadetakse pärast seadusemuudatuse heakskiitu kiiresti kodumaale tagasi. Olgu lisatud, et mullu kuulutas Saksamaa turvalisteks riikideks Serbia, Makedoonia ning Bosnia ja Hertsegoviina.

Ühtlasi plaanib Saksamaa vähendada põgenikele antavat tasku­raha, mis praegu on 143 eurot kuus. Võrdluseks: Austrias on põgenike taskuraha 40 eurot kuus.

Põgenikevooluga toimetulekuks võetakse Saksamaal kolmel lähiaastal tööle veel 3000 politseinikku, appi oodatakse peale praeguste veel kuni 10 000 vabatahtlikku.

Ungari peaminister Viktor Orban soovitas Saksamaa ja Austria valitsusel põgenike vastuvõtu asemel piirid kindlalt sulgeda. Nii Saksamaa kui ka Austria peaks tema arvates ütlema konkreetselt välja, et rohkem põgenikke riiki ei luba. Senise poliitika jätkamisel tuleb Euroopasse veel miljoneid põgenikke, hoiatas Orban.

Kuigi lõviosa sakslastest suhtub riiki saabuvatesse põgenikesse hästi ja soovib neid kõigiti aidata, esineb paraku ka teist­sugust suhtumist.

Tulekahjud põgenikekodudes

Nii pandi esmaspäeva öösel põlema kaks põgenike vastuvõtukeskust. Neist Tüüringi liidumaa Ebelebeni keskus oli alles uute elanike ootel, tänu sellele tegi tuli vaid 300 000 euro eest materiaalset kahju. Baden-Württembergi liidumaa Rottenburgi vastuvõtukeskuses elas aga 84 varjupaigataotlejat, kellest viis said tulekahju ajal vigastada.

Leht: koos põgenikega tulevad terroristid

Inglise ajaleht Sunday Express väitis pühapäeval viitega ühele Islamiriigi agendile, et see äärmusrühmitus on suutnud põgenike sildi all Euroopasse smugeldada juba üle 4000 võitleja. Väidetavalt on Islamiriigi võitlejad liikunud Türgi sadamalinnadest Izmirist ja Mersinist põgenike seas üle Vahemere Itaaliasse ning jätkanud sealt teekonda Saksamaale ja Rootsi. "Lihtsalt oodake (terrorirünnakuid)," hoiatas Sunday Expressi allikas, kes rõhutas, et Islamiriik soovib kätte maksta õhurünnakute eest, mida sooritab Ameerika Ühendriikide juhitav koalitsioon.

Saksa luureteenistuse BND juht Gerhard Schindler seevastu soovis hajutada kahtlusi, et põgenike hulgas võivad peituda terroristid. Schindler ütles ajalehele Bild, et luureteenistusel ei ole konkreetseid tõendeid ning on ka ebatõenäoline, et terroristid kasutaks Põhja-Aafrikast üle Vahemere Euroopasse jõudmiseks ohtlikku paadisõitu. Hoopis lihtsam oleks seda teha lennureisijana, kasutades võltsitud või varastatud dokumente. Schindler lisas, et täielikult ei saa siiski välistada võimalust, et põgenike seas võib olla terroriste.

Vasakpoolsed: peasüüdlane on USA

Saksa vasakpartei Die Linke juhtivad poliitikud Sahra Wagenknecht ja Dietmar Bartsch süüdistavad praeguses põgenikekriisis Ameerika Ühendriike, vahendab Spiegel Online.

"Lääneriigid USA juhtimisel destabiliseerisid terved regioonid ning tegid võimalikuks terroriorganisatsioonide tekke," seisab Wagenknechti ja Bartschi allkirjastatud dokumendis.

"Kaudselt toetati ka mõrvarite bandesid, nagu näiteks Islamiriiki. Selle tulemusena kannatavad miljonid inimesed brutaalsete sõdade ja kodu­sõdade käes," rõhutavad Saksamaa vasakpoolsed poliitikud.

Sahra Wagenknecht kutsus ühtlasi Saksamaa valitsust ilmutama mehisust ja nõudma põgenikekriisi peasüüdlaselt USAlt vähemalt rahalist abi.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?