Kas võtaksite pagulase enda juurde elama?

Karoliina Vasli, 8. september 2015

Mis ühendab Soome peaministrit ja Varro Vooglaidu? Mõlemad on nõus pagulastele abikäe ulatama. "Väga populaarne on nüüd näidata end suure südamega inimesena. Aga mida olete nõus ise ära tegema?" pärib Vooglaid, kes on teatanud valmisolekust lapsendada sõjapõgenikust orb.

Nädalavahetusel ütles Soome peaminister Juha Sipilä, et pakub oma maakodu asüülitaotlejatele. Valitsusjuhil on maja Põhja-Soomes Kempeles, ta veedab suurema osa ajast pealinnas Helsingis. "Meie perekond otsustas, et suvekodu on pagulastele ja asüülitaotlejatele avatud, kuna praegu me seda ei vaja," sõnas ta Soome rahvusringhäälingule Yle. "Ma tean, et sarnase otsuse on teinud ka paljud teised," loodab Soome peaminister, et sellest kasvab rahvaliikumine.

Kas president võõrustaks pagulasi?

Kas see võiks inspireerida ka meie riigijuhte? Pühapäeval väisasid nii president Toomas Hendrik Ilves kui ka peaminister Taavi Rõivas Vabaduse väljakul peetud toetusüritust "Sõbralik Eesti". Sotsiaal­meedias on palju jagatud fotot, kus Taavi Rõivas sõbralikult mustanahalise mehega kaamera ees poseerib. Rahva seas suhtles kohaletulnutega ka riigipea. Hiljem läks ta, turvamehed sabas, kohvikusse Must Puudel, kus toimus ürituse järelpidu.

Soome peaministri eeskujule viidates küsis Õhtuleht eile presidendi kantselei vahendusel riigipealt: "Kas ka president oleks taoliseks sammuks valmis? Oleks ta näiteks nõus majutama mõnda asüülitaotlejat Ärma talus?" Küsimused jäid vastuseta.

Taavi Rõivas sõnas sarnase päringu peale napilt: "Igaüks peab mõtlema, kuidas aidata, ka eesti puudustkannatavaid inimesi."

Ent näiteks veteranpoliitik Andres Tarand ütles pühapäevasel "Sõbralik Eesti" üritusel Delfi ajakirjanikule, et oleks valmis ka pagulase enda juurde elama kutsuma.

"Vajadusel ikka, aga eks kui tegu on lastega, siis minusugune vana mees vast kõige parem variant ei ole," muheleb ta järgmisel päeval Õhtulehega vesteldes, ent lisab tõsinedes, et kindlasti peaks eesti pered mõtlema orbude abistamisele. "Ja ülejäänutele võiks näiteks pakkuda oma vaba elamispinda üüriks," arutleb ta. "Ei ole mõtet neid inimesi suruda kuskile asutustesse, maal on vabu kortereid küll. Oli ju kord ka üheeuroste korterite kampaania. Omavalitsused võiks mõelda, kuidas majutust organiseerida," arutleb ta. "Kui on orvud, tuleb kindlasti kõne alla, et nad eesti peredes kasvaks, aga kuidas see mehhanism ja valik täpselt käiks, on praegu veel päris ebaselge."

Pagulastesse suhtutakse nagu loomakarja

Üks, kes on nõus orvu oma perekonda võtma, on Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid. "Kui räägime aitamisest, peaks seda tegema inimlikul tasandil. Räägitakse kvootidest, see on kui loomakarjaga tegelemine. Võtame osa karjast, paigutame kuskile hoolekandeasutusse. Inimlik kannatus on midagi muud, siin peaks teisiti aitama," arutleb Vooglaid.

Ta on kasvanud üles perekonnas, kus tema kõrval sirgusid ka kaks ukraina last. "Olen kasvanud sellises õhustikus ja oleksin valmis aitama," märgib ta.

Poliitikute sõnavõtte peab ta kohati silmakirjalikuks. "Väga populaarne on nüüd näidata end suure südamega inimesena. Oleme nii tolerantsed, hoolivad ja head! Aga mida olete nõus ise ära tegema? Võiks mõnelt poliitikult küsida, millal nad viimati käisid mõnes lastekodus, kas nad on ka kellegi adopteerinud? Kust tärkas nüüd selline tohutu armastus? Ma arvan, et ka oma eelnevas elus on tuhat korda olnud võimalus suurt südant näidata, aga miskipärast tehakse seda vaid kampaania korras."

Vooglaid leiab, et riik peaks abistama nii, et tulevikus oleks näiteks maksusoodustused ja toetused neil peredel, kes mõne orvu enda juurde elama on võtnud.

Ojuland: meie poliitikud käituvad argpükslikult

On ka neid poliitikuid, kes ütlevad otse välja, et nad pagulasi üldse Eestisse ei taha, rääkimata nende enda juurde elama võtmisest. Pagulasvastaste eestkõneleja Kristiina Ojuland on seda meelt, et Eestisse ei saa võtta mitte ühtegi isikut Euroopa Liidu poolt nõutud kvootide alusel.

"Loodan, et me ei jõua Eestis kunagi sinnamaani nagu Rootsis, kus räägitakse seaduseelnõust, mille alusel tahetakse inimestelt suvilad konfiskeerida, et sinna immigrante paigutada," arutleb ta. Ilmselgelt Ojuland ise mõnele pagulasele öömaja ei pakuks. "Mul on aru endiselt peas ja taolisi mõtlematuid avaldusi, nagu Soome peaminister tegi, ma ei tee," märgib ta. "Mis puudutab meile poliitikuid, siis käituvad nad minu arvates reeturlikult ja argpükslikult, oma rahva huve mitte arvestades. Kui ise ei julge öelda ei, siis korraldagu referendum. Riigipiir tuleb võtta mehitatud valve alla ja kaasata Kaitseliit, enne kui hilja."

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?