SURMASÕIT: jumal tänatud, et ta rattaga sõitnud naist endaga hauda kaasa ei võtnud!

Arvo Uustalu, 8. september 2015

Juunis piirdeaeda põrutanud purjus ja loata juhi elutee lõppes paar kuud hiljem puutüve rammides.

"Ta oleks enne enda surnukssõitmist kiriku juures äärepealt ühele rattaga vanemale naisterahvale otsa sõitnud," räägib Mustvees Tartu tänaval elav naine, kelle maja juures 44aastane kohalik mees tänavaposti riivates end vastu puud surnuks kihutas.

Nii Õhtulehega rääkinud naise kui ka hukkunud Valerit lähemalt tundvate inimeste sõnul oli ta oma VAZi rooli istudes arvatavasti purjus. Paraku ei põhjustanud traagilist õnnetust õnnetu juhus, vaid see, et Valeri oma varasematest halbadest kogemustest õppust ei osanud võtta.

Post kinni ei pidanud

Õnnetus juhtus pühapäeval kella 14.15 paiku, kui 44aastane Valeri Mustvees Tartu tänaval paremkurvis teelt välja vastu puud sõitis. Politsei esialgsetel andmetel põhjustas avarii sobimatu sõidukiirus. Politsei teatel oli juhi turvavöö lahti, tal puudus juhtimisõigus ning auto ei olnud liiklusregistriski arvel.

Lõuna prefektuuri operatiivjuhi Indrek Koemetsa sõnul oli kohalike elanike ütluste järgi meest juba sama päeva hommikul kihutamas nähtud, kuid liiklust ohustanud autojuhist politseile ei teatatud.

"Praegu võib kergendust tunda vaid selle üle, et keegi kõrvaline ohtliku juhi tõttu viga ei saanud. Seda enam, et vahetult enne puu rihtimist sõitis VAZ mööda jalgratturist, kes vaevu autoga kokkupõrkest pääses," ütles Koemets.

Valeri sõitis südalinna poolt oma kodu poole, kuhu saatusliku jämeda puu juurest jäi paarsada meetrit. Enne puud jõudis auto tugevalt riivata ka tänavaäärset posti ning kurvi eest hoiatavat märki, mis posti küljest lahti rebenes. Kohe posti taga on eramu aed.

"Võinuks põrutada ju meie aeda või vastu naabri majagi. Inimesed kardavad sellel tänaval isegi rattaga sõita. Ka varem on sõidetud selle posti vastu ja kas siis sama puu või kõrvalpuu vastu. Arutasime just sõbrannadega, et siia võiks panna nagu maanteel kõnnitee ette mingid rauast piirded," leiab kohalik elanik.

Avariikoha kõrval elav naine tõdeb, et pauk oli väga vali: "Hirmus plekikolin oli. Auto oli ikka täiesti sodi. Valeri lõigati autost välja, aga teda päästa oli hilja," räägib Tartu tänaval elav naine.

Oli rõõmsameelne mees

Eile lõuna ajal põlesid maharebitud koorega puu ees mõned küünlad, klaasikilde täis tüve ette oli asetatud paar lillekimpu ja suitsupakk.

"Ta oli kõva suitsumees. Ostsime roosid, aga küünlad unustasime," ütlevad lillekimpu tooma tulnud Valeri tuttavad. Nad tõdevad, et viimasel ajal oli Valeri varasemast rohkem alkoholi pruukima hakanud. "Muidu oli tark mees, oli kaks aastat Prantsusmaal tööl ja õppis seepärast ka prantsuse keelt. Tuli kohe kodumaale, kui ema haigeks jäi. Oli alati rõõmsameelne, aga sõprade seltskonnas tuli mängu alkohol," ütleb Valeri tuttav. "5. augustil oli tal sünnipäev, sai 44. Tema isa suri ka täpselt sama vanalt," ohkab ta.

Koemets ütleb, et avarii kõik asjaolud ja sealhulgas ka Valeri kainus selgub uurimisel. Tema sõnul ei saa aga mööda vaadata selle autojuhi varasematest liiklusrikkumistest, mis kirjeldavad ilmekalt tema riskikäitumist. Tänavu 20. juunil sõitis ta Mustvees

Narva tänaval otsa aiale ning lahkus sündmuskohalt. Politsei leidis avariilise sõiduki üles ning tuvastas, et autoomanik oli alkoholi tarvitanud. Selle juhtumi uurimiseks alustas politsei väärteomenetlust paragrahvide alusel, mis käsitlevad mootorsõidukijuhi poolt varalise kahju tekitamist ning alkoholi tarbimist liiklusõnnetuses osalenud juhi poolt pärast avarii juhtumist.

Teatage politseile liiklushuligaanidest

Lõuna prefektuuri operatiivjuht Indrek Koemets rõhutab, et traagiliste tagajärgedega liiklusõnnetused puudutavad meid kõiki emotsionaalselt väga tugevalt, kuna me kõik ja meie lähedased osaleme liikluses: "Väga lihtsustav ja inimlik on otsida süüdlasi ning loota, et rangete karistuste abiga saab olukorda kiirelt parandada. Paraku see pole nii ja tegelikult sõltub väga palju hoopis igast liiklejast endast. Politsei infotelefonile 612 3000 saab helistada tööpäeviti ning anda teada liiklusreegleid rikkunud sõidukijuhtidest, et politsei saaks sõidukiomanikke hoiatada ja neid korrale kutsuda. 112 ootame kõnesid silmanähtavalt ohtlikest sõidukitest, mille juhtide kinnipidamine ja karistamine on seda võimalikum, mida rohkem teatajaid meie ohustajaid märkab ning sellest teatab," selgitab ta.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?