EMile jõudnud Islandi vutiime saladus: pühendumus ja sisehallid

The Guardian/ohtuleht.ee, 8. september 2015

Islandi jalgpallikoondis tagas pühapäeva õhtul Kasahstaniga tehtud 0:0 viigi abil koha 2016. aasta EM-finaalturniiril. Umbes 330 000 elanikuga riik on väikseim, kes kunagi EMile (või MMile) jõudnud.

"Öeldakse, et tegu on muinasjutuga ja ühtpidi tõesti, aga teistpidi üldse mitte – see tulemus on paljude inimeste kõva töö tulemus. Kõik on kõvasti panustanud. Oleme heas keskkonnas tohutult tööd rabanud ning lisaks on meil mõned väga-väga head jalgpallurid," sõnastas meeskonna edu võtme peatreener Lars Lagerbäck.

Rootslane võttis Islandi juhendamise üle pärast 2012. aasta EMi valiksarja, kus Island võitis kaheksast mängust vaid ühe. Revolutsioon oli silmapilkne – MM-valikgrupis jäädi alla vaid Šveitsile ning play-off'is kaotati Horvaatiale. Nüüd tehtid EM-valiksarjas uhke vigade parandus ja tagati pääse juba kaks vooru enne lõppu. Kaheksast mängust on Island võitnud kuus (sh kaks korda MM-pronksi Hollandit!).

"Suur au ja kiitus Islandi noortetreeneritele, kes kuuluvad maailma parimate sekka," sõnas abitreener Heimir Hallgrimsson. Kaitsja Ragnar Sigurdsson lausus aga: "Arvan, et meie saavutus on maailma jalgpalliajaloo üks vägevamaid!" Kes saaks talle vastu vaielda?

Islandi edu saladust lahates ei saa üle ega ümber infrastruktuurist. Kui eelmise aastatuhandel oli saareriigis jalgpallimäng kuuel-seitsmel kuul aastast kliima tõttu välistatud, siis 2000ndate alguses pandi püsti 7 täismõõtmetes sisehalli ja rajati lisaks paarkümmend täismõõtmetes kunstmuruplatsi. Praegu on sisuliselt igal koolil oma kunstmuruväljak ja kokku on neid Islandil 130. "Sisehallid ja kunstmuruväljakud mängivad meie edus kandvat rolli – tippjalgpalli sisenevad noored on nüüd tehniliselt nii palju osavamad," märkis kaitsja Kari Arnason.

Lagerbäck viis Rootsi koondise viis korda EM- või MM-finaalturniirile, aga nimetab pühapäeval Islandiga saavutatut kahtlemata oma senise karjääri tipphetkeks. "Rootsiga kvalifitseerumine oli suur asi, aga Islandiga on see palju erilisem," sõnas Lagerbäck, aga ei tiku end kangelaseks nimetama: "Nelson Mandela ja Marin Luther King on kangelased, mitte mina."

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?