EM-retro | Berliin-München 1993: kuidas kodumaalt kilekotis raha juurde toodi

Ville Arike, Riia, 8. september 2015

Ville Arike meenutab Eesti korvpalli värvikaid palasid 1993. ja 2001. aasta EM-finaalturniiridelt.

Eesti korvpallikoondis osaleb pärast taasiseseisvumist kolmandat korda EM-finaalturniiril. Siinkirjutajal on ainsa Maarjamaa ajakirjanikuna olnud võimalus neile kõigile kohapeal kaasa elada, eredamad hetked jäävad kauaks mällu.

Eilses lehenumbris kirjutasin Eesti unustamatust võidust 1993. aasta EMi avamängus Saksamaa üle. See ei jäänud ainsaks sähvatuseks, vaid pärast üht kaotust alistati järjest ka Belgia ja Türgi ning juba pärast neljandat mängupäeva oli tähtede seis nõnda hea, et Eesti oli kindlustanud veerandfinaalikoha!

Peatreener Jaak Salumets pidi nuputama, kuidas järgnenud tähtsusetutes kohtumistes mänguaega jagada, et põhimehed saaksid nii taastuda kui ka hoiaksid mängutunnetust. Ametnike elu oli aga märksa keerulisem, sest enne EMile sõitmist poldud kaheksa parema sekka pääsemisega väga arvestatud.

Nüüd aga oli see koht olemas. Ala- ja vahegrupimängud peeti Berliinis, play-off aga 600 kilomeetrit eemal Münchenis. Vahele jäi kaks puhkepäeva, mida korvpalliliidu toonane president Aadu Kana pidi sisustama… sõiduga Eestisse ja raha juurde toomisega! Tol ajal tuli nimelt osalemise kulud esmalt ise kanda, alles hiljem FIBA kompenseeris need.

Eesti riik oli noor, alla kahe aasta vana, ja pangakaartidest ei teatud äsja NSV Liidu hõlma alt vabanenud riigis suurt midagi. Ning legend räägib visalt sellest, kuidas Kana sisuliselt viimasel hetkel, kui asi juba kriitiliseks oli minemas, kilekotiga Baierimaa pealinna jõudis. Oli raha nüüd Reformierakonna kombel kilekotis või mõnes muus kotis, polegi lõpuks tähtis. Aga Kana leidis sisuliselt mõne päevaga toonaste korvpalli toetavatelt firmadelt lisaraha ning tõi selle Eestist Saksamaale.

Turniir jätkus veerandfinaalis Venemaalt saadud 61:82 kaotusega, 5.-8. koha konkurentsis alistati aga Aivar Kuusmaa 40 punkti toel Bosnia ja Hertsegoviina. Lugu lõppes väsinud meeste 80:119 saunaga võimsalt Hispaanialt, mida koondise arst Rein Jalak kommenteeris järgmiselt: „Parem kaotada Hispaaniale 40 kui Lätile 1 punktiga!“ Aktuaalne tänaselgi EMil…

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?