Tinderist normaalne kaaslane – on see tõesti võimalik?

Silja Ratt, Kais Allkivi, 12. mai 2018

„Ma ei tahtnud Tinderi kontot teha. See tekitas kuidagi paha tunde: olen ma tõesti nii meeleheitel, et otsin endale äpi kaudu partnerit?“ meenutab Kaisa (30), kes võttis kohtingurakenduse kasutusele sõbra õhutusel. Vaid üheks õhtuks. Kuid just sel õhtul tuli tema ellu mees, kellega ta nüüd kihlatud on ja perelisa ootab.

Kaisa räägib, et mõni aasta tagasi kutsus meessoost sõber ta enda juurde külla. „Jõime veini ja lobisesime. Ta oli juba mõnda aega oma elukaaslasest lahus. Ütles, et talle aitab. Ta teeb Tinderisse konto. Uudistab, mis äpp see selline on. Ta utsitas ka mind, kes ma olin sel hetkel vaba ja vallaline, et mida ma ootan, võiksin ju samuti konto teha. Mina vaidlesin, et ei-ei, ma tean küll sellest äpist, aga mul ei ole seda vaja,“ räägib Kaisa.

Sõber tegi konto ära, pani paika oma asukoha ja otsis lähiraadiuses olevaid inimesi. Ent ei leidnud. „Ta imestas: see pole ju võimalik, et ta ei leia oma asulast ühtegi Tinderi kasutajat! Nii väike koht see nüüd ka pole! Siis käis ta uuesti peale, et ma ikkagi teeks korra konto, et vaadata, kas me teineteist üles leiame.“ Kaisa andis viimaks järele ja määras oma asukoha.

„Ma ei mäleta, kumbapidi see oli – kas tema nägi mind oma raadiuses või mina teda, aga vastupidi see ikkagi ei toiminud. Sõber arvas, et ootame mõnda aega veel, lõpuks peaks ju ikka äpis teineteist nägema. Ühel hetkel suurendasime mõlemad otsimisraadiust ja hakkasime inimesi läbi lappama, et näha, keda siis Tinderist leida võib,“ tunnistab Kaisa, et uudishimu sai temast võitu.

„Mõni inimene tundus väga normaalne, mõni naljakas ja veider.“ Negatiivse üllatusena leidis ta Tinderist oma klassiõe tollase mehe. „Facebooki postitustes õhkasid nad aina, kui õnnelikud nad on, aga tegelikult otsis mees seal kaaslasi.“

Lõpuks kirjutas Kaisa ühele noormehele, kellel oli mittemidagiütlev, kaugelt tehtud profiilipilt. „Võtsin ta nii-öelda rajalt maha, kuna meil tekkis match,“ muigab Kaisa. „Joosep oli üks väheseid, kellele ma oma huvist märku andsin. Enne ei saa ju hakata kirjutama, kuni ei teki vastastikust match’i ehk kuni tema mulle ka laiki ei pane.“

Kaisa küsis uuelt vestluskaaslaselt, kes ta selline on ja mida Tinderis teeb. „Üsna pea tegin talle ettepaneku kolida üle Facebooki. Endiselt oli kuidagi piinlik Tinderi kontot omada. Kui ma Joosepi Facebooki-lehele läksin, märkasin kohe, et meil on täpselt samal päeval sünnipäev,“ ütleb Kaisa. Joosep on temast küll aasta vanem.

„Jutu käigus tekkis tunne, et oleme oma vaadetelt ja ellusuhtumiselt nii sarnased. Rääkisime niisama ja meil oli huvitav ja põnev. Kumbki ei ajanud kummalegi keelt kõrva,“ meenutab Kaisa. Näost näkku kohtudes said nad aga ruttu selgeks, et on kokku loodud. Nii, kui paaril särts tekkis, kustutasid mõlemad Tinderi konto.

Muide, Joosep oli äpiga liitunud oma eelmise tüdruku soovitusel. „Tema sai ikka varem ka paari teise kasutajaga kokku, aga nad suhtlesid niisama, ei tekkinud seda tunnet ega tõmmet, et võiks nendega midagi enamat proovida,“ teab Kaisa. Tema ja Joosep seevastu kolisid peagi kokku. Praegugi paistavad nad vastarmunutena.

Halvast eelarvamusest netikohtingute suhtes on noor naine nüüd vaba, kuid rõõmustab siiski, et mees tuli tema ellu justkui ise, ilma et ta pidanuks äpi kaudu õhtud läbi kaaslast otsima. Kaisa usub, et saatuse sõrm oli mängus. „Ma pidin sel õhtul selle konto tegema.“

Hiljem on kolm sõbrannat tema eeskujul Tinderisse konto loonud. „Ja nad on endale sealt väga normaalsed mehed leidnud,” kiidab Kaisa. Internetisuhtluse võlu ongi tema sõnul see, et saame virtuaalselt kohtuda inimestega, kellega me niisama tänaval või peol kokku ei satuks. „Kui palju sul ikka tutvus- ja sõpruskonnas neid vabu ja vallalisi inimesi jagub, kes võiks olla see õige kaaslane.“

Piraadikostüümis kavaler

22aastane Teele tundis nagu Kaisagi Tinderi konto tegemise suhtes valehäbi. Ometi polnud tutvusringkonnast sobivat kaaslast võtta. Nii tegigi Teele endale ühel õhtul sõbranna õhutusel Tinderisse konto ning asus swipe’ima ehk kavalerikandidaate sõrmega vasakule või paremale pühkima. Teele sõnul oli algul põnev Tinderis ringi vaadata, kuid ta tüdines sellest üsna pea. Seega avas ta äpi iga päev vaid umbes kümneks minutiks ja tegeles siis muude asjadega edasi.

„Mu õel on samuti Tinderis kasutaja olnud ja ta rääkis mulle sageli lugusid pöörastest meestest, kes saatsid talle peenisepilte või tegid ettepaneku metsa seksima minna,“ meenutab Teele, mida ta oli Tinderi kohta kuulnud. Tema enda kogemused kujunesid aga märksa tagasihoidlikumaks.

„Ilmselt sõltub see, kellega sa Tinderis nii-öelda kokku jooksed, palju sellest, milline on su profiil ja kui kergekäeliselt sa laike jagad. Mul oli üleval ainult paar fotot, kus ma ei kandnud meiki, ja laikide jagamisega olin väga kitsi,“ räägib Teele, kellel oli Tinderis konto kokku umbes kaks kuud. Selle aja jooksul sai ta kümmekond match’i.

Teele nendib, et mehed, kellega ta Tinderis kokku puutus, olid väga arad. Ise julges vestlust alustada vaid paar meest ning nemadki olid väga sõnakehvad. „Alguses ma mõtlesin, et Tinderist ei leia ma küll mitte kedagi. Kõik vestlused surid juba eos. Tundub, et suur osa mehi ei oska kirjutada enamat kui „hei!“ ja „kuidas läheb?“ ja kui see on öeldud, siis ongi kõik,“ märgib Teele.

Kellegagi pikemalt jutule ta esialgu ei saanud, naerda aga küll. Tinderis on Teele sõnul igasuguseid mehi. Mõnel on profiilipildiks multikategelane, teisel on näol karumõmmi filter. „Ühe mehe profiilipildiks oli peekon ja all tutvustuses seisis kiri: mina olen see miski, mis on hea su suus,“ kirjeldab Teele, kes saatis naljakatest profiilidest sageli sõbrannadele kuvatõmmiseid.

NALJA NABANI: Tinderiga käib kaasas maine, et sageli otsitakse äpi kaudu vaid üheöösuhteid, kuid näited elust enesest tõestavad, et sealt võib oma ellu leida ka tõsiseltvõetava kaaslase. Ja kui ka kohe kohtingukaaslast ei leia, siis naerda saab kindlasti, kinnitavad need, kes rakendust kasutanud. (Vida Press)

Mitu korda sattus tal Tinderis ette ühe piraadikostüümis mehe pilt. „Ta oli kena, aga profiili järgi tundus, et ta on pigem seikleja,“ seletab Teele, et ei söandanud mehele alguses laiki panna. Kui piraadikostüümis mehe profiil talle aga juba viiendat korda ette sattus, libistas ta selle lõpuks paremale. Mõne aja pärast kostis telefonist surin ja ekraanil oli kiri: it’s a match!

Teele sõnul oli Erik ainus mees, kes kohe ise hoogsalt juttu alustas. Peagi kolisid nad vestluse üle Facebooki ning tegid ka esimese telefonikõne, mis venis üsna pikaks. Kuna vestlus oli põnev, otsustasid nad juba mõne päeva pärast Tallinnas kokku saada. Teele ise elab pealinnast väljas, seega oli tal plaan pärast kohtingut rongile istuda ja koju sõita. „See kõik oli nagu filmis,“ tunnistab ta, et esmakohtumine kujunes täiesti vastupidiseks sellele, mida ta oli oodanud. 

Teele kõndis läbi hämarduva talvise vanalinna Raekoja platsile, kõikjal olid veel jõulutuled üleval, kuigi oli juba jaanuari lõpp. „Jõudsin Raekoja platsile ja uskumatu – tüüp oli kohale tulnud piraadikostüümis, mängumõõk vööl. Pealegi haaras ta mul kohe ümbert kinni ja keerutas mitu tiiru õhus,“ meenutab Teele. 

„Istusime umbes tunnikese kohvikus ja saime mõlemad aru, et meil on palju ühist. Jutt jooksis hästi. Siiski puiklesin ma vastu, kui äsja kohatud silmarõõm mind endale külla kutsus. Vähe sellest, et ma tulin Tinderi kohtingule – ma ei hakka ju ometi esimesel ööl võõra mehega tema koju kaasa minema,“ sattus Teele kimbatusse. Ometi istus ta paarikümne minuti pärast vastleitud piraadiga bussis ja jõudis oma koju alles järgmisel päeval. Tinderist leitud kaaslasega on ta varsti viis kuud koos olnud.

Teele tunnistab, et kui enne oli tal Tinderist kaaslase otsimise vastu suur eelarvamus ja ta pidas seda pelgalt seksiäpiks, siis nüüd on ta arvamus muutunud. „Kindlasti on seal palju seiklejaid ja muidu veidrikke, aga ma sain enda jaoks ikkagi tõestuse, et Tinderist on täiesti võimalik leida ka normaalne kaaslane.“

Mehed peavad rohkem vaeva nägema

Teele väljavalitu Erik (30) hakkas Tinderi kasutajaks samuti sellepärast, et sõbrad utsitasid tagant. Alguses ei osanud ta rakenduses suurt midagi peale hakata. „Ma olin kärsitu. Kasutasin seda umbes poolteist päeva, aga ma ei näinud mingeid tulemusi ja viskasin püssi põõsasee,“ meenutab ta.

Kuu või paari pärast proovis ta äpis uuesti õnne. „Sain aru, et meesterahvad peavad seda äppi natuke teistmoodi kasutama. Sa pead eristuma ja mõtlema välja mingi originaalse viisi enda tutvustamiseks. Ei saa lihtsalt öelda „tšau, kuidas läheb“,“ jagab Erik meestele õpetussõnu. „Mõtle, mida teised mehed kirjutaksid või teeksid, ja ära tee seda.“

Meestel tuleb Tinderis silmapaistmiseks rohkem pingutada, õpetab Erik (30). Pilt on illustreeriv. (Vida Press)

Erik nendib, et Tinderis on mitmesuguseid naisi: niisama tähelepanu järele janunejaid ja ka tõsise suhte otsijaid. Tema liitus äpiga eelkõige püsiva kaaslase leidmiseks, mitte niisama seiklemiseks. „Ma ei viitsi iga päev uut linnukest püüda,“ naerab ta. 

Enne Teelega tutvumist kasutas ta Tinderit vahelduva eduga umbes poolteist aastat ning sai selle aja jooksul kokku mitusada match’i. Enamasti alustas ta naistega ise vestlust ning püüdis seejuures olla omapärane ja vaimukas. Sellele vaatamata ei vaevunud Eriku sõnul üheksa naist kümnest talle üldse vastama. Väga valiv mees ei olnud – laigi sai Eriku sõnul umbes iga neljas naine.

Ta kinnitab, et kui viitsid päevas umbes tunnikese Tinderile kulutada, võid endale iga päev uue kohtingukaaslase leida. Ka Erik käis mitme naisega väljas. „Võib-olla on iga kümnes naine sinuga nõus kohtingule tulema, aga see tähendab, et sa peadki selle naise leidmiseks enne kümne naisega rääkima,“ tõdeb Erik. Samas peab ta seda normaalseks, et mees on suhte alguses aktiivsem pool. Tema meelest on oluline Tinderist leitud match’iga kindlasti näost näkku kohtuda, et aru saada, mis inimene too päriselt on. Internetis võib ju igaüks ilusat juttu rääkida. 

Erik arvab, et ajad on muutunud ning Tinderist kaaslase otsimine pole enam tabu. „Ka mu isa leidis endale internetist naise. Tinder on hea koht näiteks neile inimestele, kes liiguvad ainult meestest või naistest koosnevas kollektiivis. Ma töötan insenerina ja tööalaselt on mu ümber ainult mehed,“ mainib Erik.

Tinderi suhtest sündis pere

Liis (25) tegi endale esimest korda Tinderi konto 2015. aasta kevadel. Tema mäletamist mööda oli äpp siis just populaarseks saanud. Liisil õnnestus sealt endale mõneks ajaks kaaslane leida. Peagi läksid nende teed aga lahku ja Liis asus uuesti swipe’ima.

Teda ajendas Tinderit kasutama eelkõige uudishimu. „Tahtsin näha, kas eesti mehed julgevad esimese sammu astuda, ja kas on üldse võimalik mingi äpi abil suhteid luua,“ meenutab ta. Enamasti surfas Liis Tinderis õhtuti, kui und ei tulnud. Sageli tekkis seal mõne noormehega pikem vestlus.

Ise ei alustanud Liis Tinderis vestlust kunagi. Küll aga kirjutas iga kolmas match talle ise. „Ja neid match’e ikka tuli,“ kinnitab Liis, kes oma sõnul ei kohanud Tinderis kedagi eriskummalist. Ei mingeid peenisepilte ega ettepanekuid üheöösuhteks. Kokku sai Liis viie Tinderis kohatud noormehega.

Ühel hetkel käis ta korraga kohtamas kahe Tinderist leitud mehega ja otsustas äpi telefonist kustutada. „Aga enne seda mõtlesin, et teen nii-öelda viimase mängu. Ja siis tuligi see saatuslik match. Tema kirjutas mulle ja meil tundus suhtlus sujuvat,“ räägib Liis, kuidas ta oma elukaaslasega tutvus.

Noored olid suhelnud mõne päeva, kui otsustasid kohtuda. Liis läks noormehele külla. „Mäletan seda esimest kohtumist hästi. Mul oli natukene paha tuju ja pigem olin mina ülbe ja üleolev. Tema seevastu oli väga viisakas, lahke ja sõbralik.“

Kuna Liis käis nende tutvuse alguses veel kahe noormehega väljas, pidi ta üsna kiiresti valiku tegema, kellega kolmest ta edasi lävima jääb. „Kõigi kolmega edasi suhtlemine poleks olnud aus kellegi suhtes ja, olgem ausad, mul oleks ka päris keeruliseks läinud,“ muigab Liis.

Siis, kui ta otsustas oma praeguse kaaslase kasuks, olid nad tuttavad olnud kaks nädalat. „Ma tundsin algusest peale, et ta on minu inimene, kellega sain olla mina ise,“ tõdeb Liis. Nüüdseks on ta kaaslasega mitu aastat koos elanud ning peres kasvab väike lapski.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?