Pierce Brosnan vähki surnud abikaasast: „Cassie on igast mu ihukiust igaveseks läbi põimunud...“

Triin Tael, 12. mai 2018

Vähk röövis Pierce Brosnanilt abikaasa Cassandra ning 22 aastat hiljem kasutütre. Kuigi Pierce on juba aastaid õnnelikult abielus endise ajakirjaniku Keely Shaye Smithiga, ei möödu tihtipeale päevagi, mil ta kalli Cassie peale ei mõtleks. Armastatud naise vaevad ei taha ununeda. Ning just Cassandra oli see, tänu kellele sai Brosnanist James Bond – tegelaskuju, mille järgi ta on tänini tuntud. 

„See, kui kaotad inimese, kellega sa kõike jagasid, on uskumatult julm,“ nentis Pierce Brosnan 1992. aasta intervjuus ajakirja People reporterile. Tema abikaasa, 43aastase Cassandra Harrise surmast oli möödunud neli kuud. „Olen esimest korda elus kellestki ilma jäänud, ja see on kohutav.“

Nägus iirlane Pierce ja temast viis aastat vanem Austraalia päritolu näitlejanna olid tutvunud 1970. aastate lõpus. Pulmad peeti 1980. aasta detsembris. Kaks korda lahutatud Cassandral oli teisest abielust kaks last – tütar Charlotte ja poeg Christopher. 1983 tuli ilmale Cassandra ja Pierce'i poeg Sean. Kui Charlotte'i ja Christopheri isa Dermot Harris 1986. aastal suri, adopteeris Pierce lapsed ametlikult ja nad võtsid endale tema perekonnanime.

NELJAKORDNE BOND: Pierce Brosnan kehastas James Bondi filmides „007 ja Kuldsilm“ (1995), „007 ja igavene homme“ (1997), „007 ja liiga kitsas maailm“ (1999) ning „007 ja surra veel üks päev“ (2002). (Vida Press)

Abieluõnne ajale langes ka Pierce'i karjääritõus. Aastal 1982 sai ta nimiosa USA seriaalis „Remington Steele“. Cassie oli utsitanud teda lausa raevukalt Ameerikas õnne proovima. Viieliikmeline pere reisis pereisa filmivõtete rütmis. Ent kõik muutus 1987. aastal, kui nad Indiast Londonisse naasid. Cassandral, kes polnud veel 40aastanegi, diagnoositi agressiivne munasarjavähk. Sama haigus oli hauda viinud ka tema ema.

„Olin segadusest ja vihast abitu.“

„Meil oli esimesest päevast peale kibe võitlus käsil,“ rääkis Pierce hiljem. „See polnud mingi vari ega väike kasvaja – see oli Cassie kehast läbi tunginud.“ Kuid naine oli vapper ja vaagis ravivõimalusi väga hoolikalt. „Ta oli väga tark ja seadis iga ettekirjutatud ravi kahtluse alla ning otsustas siis, mida võtta, mida jätta. Nii tulebki teha. Võid küll hirmul olla, aga vaagima peab alati. Mina püsisin vakka, aga olin alati talle toeks.“

Neli järgmist aastat kulgesid haiglate vahet pendeldades. Cassandrale tehti kaheksa operatsiooni ja ta sai poolteist aastat keemiaravi. Kahe aasta möödudes kolis pere Californiasse Malibusse. Uue kodu sisustamine valmistas Cassie'le rõõmu ja aitas mõtteid haiguselt eemale juhtida. 

1991. aasta detsembris aga koitis trööstitu arusaamine: lõpp on käes. Ravivõimalused olid otsas. „Olin segadusest ja vihast abitu,“ mäletab Pierce. Ta lamas koos haigusest kurnatud abikaasaga voodis ning hoopis Cassie pidi teda lohutama. „Palun, kallis, ära muretse,“ ütles ta. „Elu lihtsalt teeb viimaseid tuure...“ Cassie ei jaksanud enam piinelda. Ta ei soovinud elustamist.

Cassandra suri 28. detsembril 1991. Tema kõrval olid Pierce ja poeg Christopher. Tollal 20aastane Charlotte, kes õppis Londonis näitekunsti, oli telefoni otsas. Kui kõik oli läbi, seisis Pierce'i ees ränkraske ülesanne. Tal tuli minna koju ja öelda kaheksa-aastasele Seanile, et ema on surnud. 

Pierce'i päästis mustast masendusest see, et ta pidi oma laste ellu rõõmu tooma. Näitleja tundis kogu aeg Cassandra juuresolu. „Ta tegi minust selle mehe, kes ma olen, selle näitleja, kes ma olen ja selle isa, kes ma olen,“ ütles Brosnan toona. „Cassie on igast mu ihukiust igaveseks läbi põimunud. Ta on iga päev minuga. Õnnistus on sellise inimesega kohtuda.“

„Kõne, et ma pole enam Bond, tegi haiget.“

Kolm aastat pärast abikaasa surma sai Brosnan viiendaks James Bondiks. Selleski oli tunda Cassie kätt. Viimane oli mänginud 1981. aasta Bondi-filmis „007: Eriti salajane“ krahvinna Lisl von Schlafi. Pierce käis tal võtetel külas ja torkas seal silma produtsent Albert R. Broccolile. Kui Roger Moore oli 007 rolli seitsmenda filmi järel maha pannud, pakuti osa Pierce'ile, kuid too oli hõivatud „Remington Steele'i“ uue hooajaga.

Moore'i mantlipärijaks sai Timothy Dalton, ent vaatajanumbrid aina kahanesid. Kui Pierce'ile pakuti uuesti agent 007 rolli, võttis ta selle vastu. Õnn õitses ka Pierce'i eraelus: 1994. aastal kaotas ta Mehhikos intervjuud andes südame Ameerika ajakirjanikule Keely Shaye Smithile. Nende pulmadest saab tänavu 17 aastat. Peres kasvab kaks poega.

SUURE SÜDAMEGA NAINE: Ajakirjanik Keely Shaye Smithist sai filmistaari teine abikaasa. „Keely on julgustanud mind Cassie't leinama,“ kinnitab Pierce Brosnan. (Vida Press)

Ikoonilises rollis, mis oleks tema kadunud Cassie't päratult rõõmustanud, tegi Pierce neli filmi. Kokkulepe oli ka viiendaks, kuid ootamatult näidati Pierce'ile ust. Olid saabunud uued ajad ning vaja oli kalgimat ja tõsiseltvõetavamat Bondi, kes suudaks konkureerida Tom Cruise'i „Võimatu missiooni“ ja Matt Damoni Bourne'i-filmide pöörase madinaga. Selleks sobis laiema publiku seas vähetuntud, kuid filmiringkondades tunnustatud Daniel Craig.

„See telefonikõne tegi põrgulikult haiget,“ kinnitas Piercen nelja aasta taguses intervjuus. „Ütlesin: „Selge,“ ja panin toru ära. Ma polnud enam Bond.“ Publikumagneti staatust sai ta uuesti nautida 2008. aastal „Mamma Mia!“ muusikali ekraaniversioonis, mis saab peagi järje.

Viis aastat tagasi tabas Pierce'i taas ränk hoop: 41aastane kasutütar Charlotte suri munasarjavähki, nagu tema ema Cassie'gi, jättes endast maha 14aastase tütre ja kaheksase poja. „Charlotte võitles vähiga väärikalt, inimlikult ja vapralt. „Meie kõigi südamed on leinast rasked – kaotasime kauni ja kalli tüdruku. Palvetame tema eest ja loodame, et sellele piinavale haigusele leitakse varsti ravi,“ ütles Pierce toona oma ametlikus avalduses. 

Aasta varem kehastas ta Taani režissööri Susanne Bieri filmis „Ainult armastust“ jõukat leskmeest, kes armub vähi tõttu juuksed kaotanud Taani juuksurisse. „Ma tean, mis tunne on olla lesk ja uuesti armuda,“ ütles Pierce BBC intervjuus. „Keely on olnud heasüdamlik ja kaastundlik ning julgustanud mind Cassie't leinama. Mõtlen Cassie'le kogu aeg,“ kinnitas filmistaar. „Vähk on väga kurb asi, kuid igast kogemusest saab midagi kaasa võtta. See film tõestab seda.“

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?