Mesimagusa jutuga kaunitarist ööklubijuht ei taha arveid maksta

Arvo Uustalu, 12. mai 2018

„Janne kõrgemast pilotaažist annab tunnistust see, et ta ähvardas mind kohtusse anda. See on ikka täielik huumor – kas selle eest, et ta artistidele võlgu on?“ pahandab muusikamänedžer Tony Lindret Viljandi ööklubi juhiga.

Viljandi ööklubi Red opereerivale firmale alkoholi tarninud ettevõtted ja esinejad on pahased, sest seal üritusi korraldav Janne-Triin Mändla, osaühingu Face Adertising juhatuse liige, on neile võlgu ning võla ajatamise ja tasumise asemel ähvardab neid kohtuga.

Võlgnevustest rääkida ei tohi

Õhtulehega otsekoheselt rääkinud ettevõtetest ja esinejatest ei söandanud osa juba vestluse algul oma nime all suud lahti teha, kuid oli ka neid, kes pärast seda, kui Mändla nendega ühendust võttis, palusid nimesid mitte mainida.

Koloriitse minevikuga ja kauni välimusega Mändla sai tuntuks kümme aastat tagasi, kui  poseeris meesteajakirjas FHM. Ise kinnitab ta, et on oma kirju minevikuga lõpparve teinud. Mitut kodumaist artisti esindav Lindret seda ei usu. „Issand jumal, eestlastel on häbi välja öelda, et neile ollakse võlgu!“ imestab ta.

Janne Mändla ütleb, et asi puudutab üksnes teda ja Lindretti ning et kõik rahad saavad kindlasti tasutud. Ta heidab ette, et Lindret on teda ajakirjandusega ähvardanud. Tõestuseks saadab Mändla edasi Lindreti läkitatud sõnumi: „Kui homme kell 10 raha pole, oled Elu24 ja Õhtulehe esikaanel. Usu mind, see pole ähvardus, see on meetod“.

NÕUAB SAAMATA RAHA: Muusikamänedžer Tony Lindret nendib, et kahjuks pelgavad eestlased isegi oma raha eest avalikult seista.

Mändla viitab, et Lindretil on probleeme olnud teistegi koostööpartneritega. Ta toob näiteks Lindreti ja Jana Kase vahel lahvatanud tüli, mis jääb küll juba seitsme aasta tagusesse aega.

Siiski pole ööklubiga Red rahaasjad sassis ainult Lindretil. Räppar Cool D tõdeb, et ei ole viriseja tüüp, kuid inimesed peavad teadma, kas kuskil esinedes võib honorari kättesaamisega raskusi tekkida. Möödunud nädala lõpul ütles räppar Õhtulehele, et tema esinemise arve ripub õhus juba möödunud aasta sügisest. „Janne vabandab ette ja taha, lubab ära maksta, aga ei maksa. Üritasin temaga kontakteeruda, saatsin meile ja sõnumeid, helistasin. Kirjutasin lõpuks, et sa ilmselt ei maksagi ära, tema vabandas jällegi, et palju asju korraga maksta,“ meenutab räppar. Õhtulehele lubas Mändla, et maksab räpparile raha ära.

Cool D (Alar Truu)

Hädas on ka ööklubile alkoholi tarnijad. Üks suure alkoholifirmaga seotud isik, kes Õhtulehele probleemist rääkis, saatis enne loo ilmumist teate: „Kahjuks suutis Janne-Triin ähvardada minu ülemust oma advokaadiga, kes viitas meie vahelises lepingus punktile, kus kõik vaidlused lahendatakse poolte vahel või kohtus ja kolmandatele isikutele infot anda ei tohi. Lisaks konfidentsiaalsuse punkt ja leidsimegi ennast olukorrast, kus tahaks küll kõiki hoiatada, aga kahjuks võib see lõppeda sellega, et Janne saavutab kohtusse minnes hoopis võidu meie üle ja me peame talle veel kahjutasugi maksma. Seega ma väga vabandan, et pean alt ära hüppama. Siiski arvan, et äkki võiks üldsõnaliselt mainida, et ka tarnijate ees ei ole kohustused täidetud. Ilma nimesid ja ettevõtteid nimetamata.“

Esimene makse on sissesöötmiseks

Teise, mitmeid juhtivaid joogibrände esindava firma esindaja palus kohe vestluse algul, et firma nime lehes ei avaldataks. „Ta lubab, siis kirjutab, et on maksnud. Alguses maksis mingi summa ära ja siis enam mitte. Tundub, et tegu on skeemiga. Võlgu on eelmise aasta septembrist. Saatis isegi maksekorralduse, aga arhiveerimistunnused ei lähe kokku,“ räägib ta.

Nii kahtlustas ka esimene tarnija, et esimene makse tehti sissesöötmiseks, kolm viimast korda on jäänud maksmata. 

Themise õigusbüroo jurist Tanel Riivits kinnitab, et tema eraisikust klient ei ole seotud küll ööklubiga Red, kuid Mändla on temalegi võlgu summa, mis ulatub tuhandetesse eurodesse. Mändla olevat üksnes lubaja, kelle sõna ei maksa, ja rahalistes suhetes on tema käekiri pahauskne. Ta toob välja kahe kohtutäituri büroo andmed, mille kinnitusel on seal menetletavad võlad pärit aastatest 2009 ja 2013. Ka avalikest krediidiportaalidest võib lugeda, et Mändla osaühingul on täitmata kohustusi.

Riivits tõdes: „Olen võlgade sissenõudmisega tegelnud üle kümne aasta ja omast kogemusest saan öelda, et võlgnikud, kes tõesti tahavad maksta, leiavad selleks viisid ja võimalused – kas või osaliseks maksmiseks. Kes mitte, need leiavad põhjusi või peidavad lihtsalt pea liiva alla. Pean ütlema, et mul on töös tunduvalt suuremates saldodes pahauskseid sarivõlgnikke, kelle pideva võlgu jääva käitumise osas on samuti olemas jõustunud kohtuotsused või notariaalsed võlatunnistused. Miks nad uuesti võlgu jäävad? Eks ikka peamiselt seetõttu, et uued koostööpartnerid või eraisikud ei tea, et neil niisugune käekiri on.“

Pisut hiljem saadetud kirjas lisas Riivits: „Üllatuslikult sain kõne kolmandalt isikult, kes soostus minu kliendi võla täielikult tasuma esmaspäeval, 7. mail.“

Mändla: väljapressimisele ma ei allu!

Janne-Triin Mändla palub mitmel korral, et Õhtuleht artikli avaldamise edasi lükkaks, kurdab ööklubiäri üldist madalseisu ja uurib võimalusi, kas saaks artikli üldse avaldamata jätta, kui võlgnevused on likvideeritud. Viimaks soovib ta küsimusi kirjalikult ja vastab küsimusele, miks ööklubi Red ei ole alkoholimüüjatele kauba eest tasunud, et ööklubi on alkoholimüüjatele kauplemisväljund ning ööklubipidajatele on alkohol jällegi majandusliku tulu allikas. „Erinevate alkoholitarnijatega on erinevate tingimustega tarnelepingud, mis on pooltevaheliselt konfidentsiaalsed,“ selgitab Mändla. 

Tema sõnul peavad kokkuleppeid täitma mõlemad pooled. „Ei ole nii, et artistil on ainult õigused ja ööklubil ainult kohustused. Ja kui mingi arve on jäänud tasumata, siis lepitakse omavahel kokku kindel maksekuupäev ja probleemid lahendatakse omavahel,“ viitab ta sellele, et Lindreti vahendatud artist alustas mänedžeri viivituse tõttu esinemist lubatust pool tundi hiljem ja heliproovi tegemata. Mändla kaotas seepärast palju kliente, oli nõus maksma poole küsitud summast ning Lindreti väljapressimisele ta ei allu. Muidu olevat tal aga hea koostöö nii DJde, artistide kui ka alkoholi tarnijatega.

KÜLL SAAB: Janne-Triin Mändla kinnitab, et muusikud saavad kätte ka vaidlusaluse raha. (Repro: ajakirjast FHM)

Võlad ja rahalised kohustused on eri asjad, täpsustab Mändla. „Face Advertising OÜ täidab kohustusi jooksvalt kõigiga ja vastavalt kokkulepete sisule. Need nõuded, mille suuruse üle käib vaidlus, nende kohta esitab Face Advertising OÜ oma argumendid ja tõendid ning läbirääkimiste tulemusena lepitakse kokku täitmise ulatus ja viis,“ kirjutab ta.

Mändla helistab veel üle ja lubab, et tasub esinemise eest nii räppar Cool D-le kui ka Estinile, keda vahendab Lindret. 

Viljandi ööklubi Red on praegu suletud ja selle saatus Mändla sõnul otsustamisel.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?