Tallinn mattus tossupilve: kahjutuli neelas 14 autot... ja plastkemmergu

Juhan Haravee, 12. mai 2018

„Mul pole vaenlasi ja ka võlgu mitte – ei saa aru, kellele sellist jama vaja oli,“ kurdab eile Koplis tuleroaks läinud 14 auto omanik Aleksandr, uskudes esialgu oma töölise Miša versiooni pahatahtlikust peldikusüütajast.

Eile kell 4. 07  sai häirekeskus teate tulekahjust Põhja-Tallinnas Volta tänaval. Kui päästjad endise Tallinna masinatehase territooriumile saabusid, põlesid seal ühe Volta tänava poolse sissesõidu vahetusse lähedusse pargitud 14 sõidukit, enamaikus sõiduautod ja väikebussid. Tulekahjus, mis õnnestus kustutada kella 6.03ks, päästjate sõnul keegi vigastada ei saanud. Päästjad on välja andnud vormikohase lubaduse: selle, millest tuli lahti läks, selgitab uurimine.

Midagi õnnestus aga Õhtulehel siiski juba enne lõpliku tõe päevavalgele tulekut ja sündmuste tervikpildi avaldamist iseseisvalt välja nuhkida. Endise masinatehase territooriumi rendib soovijatele välja haldusfirma ja selle Tondi tänaval asuvast peamajast valvatakse kõnealust ala ööpäev läbi. Just tolles majas oli eile öösel valves kogenud Ivan, keda nüüd hiljem kõigil asjaosalistel kiire reageerimise ja häirekeskuse teavitamise eest tänada tuleks. Ivan äratas üles ka läheduses soojakus maganud Miša, kes töötas autovedusid tegevas firmas, millele tuleroaks läinud autopark kuulus. 

OH SA TOSS! Unetud said eile hommikul näha võimsat vaatepilti. Koplis süüdatud plastkemmergust sai alguse suitsusammas.  (Olle Koop)

Põlev plastpeldik on ohtlik

Viis tundi pärast seda, kui päästjad olid põlengule piiri pannud, tassib Miša sündmuskohta ümbritsevatesse kütuseloikudesse ämbriga saepuru ja keskkonnasaaste tõrjeks mõeldud absorbenti. Külla on oodata keskkonnainspektsiooni esindajaid, kel ajada oma rida.

„Kogu see põleng kestis umbes poolteist tundi,“ meenutab Miša reede varahommikut. Suunates uudistajate pilgud parkla äärse hoone taga kasvava põlispuu kõrbenud latva, lausub ta mõtlikult: „Sellest saate ehk aru, kui kõrgele leegid kõige tugevama põlemise ajal ulatusid.“

Mišal on oma versioon, kuidas kahjutuli sel hommikul tema tööandja käsutuses olevas parklas alguse sai. „Koplis liikuvat ringi süütaja, kes on juba mitmes kohas tule otsa pannud plastist välikemmergule, teate küll neid rohelisi,“ selgitab Miša. „Meil seisis siin autode ees just täpselt selline. See tegelane süütas kemmergusse riputatud paberirulli, nagu tal kombeks, ja autode põletamise kavatsust tal võib-olla polnudki. Mis aga välja kukkus, on siin näha.“

Miša sõnul muutis põleva peldiku nõmedast naljast alguse saanud tulemöll kasutuskõlbmatuks 14 autot, millest viis olid täiesti töökorras ja ootasid väljasõitu. Ülejäänud üheksa seisid parklas rohkem varuosadoonoritena, nagu Miša neid väärikalt nimetab. Põlenud välikemmergust pole oma kohal enam jälgegi. Tõenäoliselt viisid uurijad sulanud tualeti jäänused kaasa, et kontrollida Miša versiooni.

(Tiina Kõrtsini)

Küllap ikka süütaja?

Põlenud autode lähedal istub osavõtmatu näoga kuuekümnendates mees ja põrnitseb enda ette. See on Aleksandr ehk Saša, veoteenuseid osutava või õigemini osutanud firma juht ja põlenud autopargi omanik. Tema jagab Miša versiooni tuleõnnetuse põhjustest. „Minu kahju on kuskil 11 000 ja 15 000 euro vahel,“ ütleb Saša mornilt. „Ma ei tea, kellele seda kõike vaja oli... Mul ei ole vaenlasi. Mul ei ole võlgu, mida sisse nõuda. Küllap on see ikka kellegi kuritahtlik huligaansus? Eks siin käib ka kutsumata külalisi ringi. Autodesse on sisse ronitud ja meilt on siin ka traati varastatud. Kõike seda ei saa aga tänase jamaga kuidagi võrrelda!“

Endise masinatehase territooriumi rentiva firma haldusjuht Juri kinnitab Õhtulehele, et kuigi ala valvatakse ka turvakaameratega, siis seda nurka, kus põlesid ära 14 autot ja plastkemmerg, kaamerasilm kahjuks ei haara. Nüüd tuleb uurijatel vastus leida, kas kemmerg langes autosüütaja saagiks või autod peldikusüütaja saagiks. Murest murtud Aleksandri tuju ei tõsta aga enam kumbki variant.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?