KÜLMKAPP, MURTUD NINALUU JA ORAVAD ÄMARIS: Taavi Rõivase suuremad ja väiksemad skandaalid poliitikas

Viljar Voog, 17. oktoober 2020

Taavi Rõivas lahkub aasta lõpus poliitikast. Eks on seal juba üksaega oldud kah: esimest korda kandideeris ta Reformierakonna nimekirjas 1999. aasta kohalikel valimistel, kui sai 20aastase noorena Haaberstis 57 sõbra-tuttava hääle. Meenutame tema poliitkarjääri tipp- ja madalhetki kronoloogilises järjekorras ehk külmkapiskandaali leiab artikli lõpust.

Ikka viin, viin viin!

Noorpoliitik Rõivas tegi sajandi algul karjääri ministrite Märt Raski ja Paul-Eerik Rummo nõunikuna ja kogus endale tuntust reforminoorte esimehena. Üks tema esimesi figureerimisi ajakirjanduses pärineb 2001. aastast.

“Reformierakonna Noortekogu ei toeta seisukohta, mis lubab alkoholi ostmist alates 21. eluaastast,” ütles noortekogu spiiker Taavi Rõivas Delfis. “Oleme veendunud, et 18-20 aastane noor suudab enda eest täies mahus vastutada, ning tagajärgede eest seista.”

Piinatud hobused

2004. aastal sai Rõivasest vähem kui aastaks Haabersti linnaosa vanem. Üldiselt oli Haabersti elu Rõivase all nagu ta on alati olnud – näiteks pidi poliitik kommenteerima Harku järve halba veekvaliteeti – aga ühe markantsema juhtumina hoidis Rõivas kätt pulsil ka kahe Paldiski mnt puukuuris hoitud hobuse saagal.

Tubli noorpoliitik Rõivas 2003. aastal. (Kritsjan Lepp / Kroonika)

Linnaosavanem Rõivase sõnul pidas omanik hobuseid ebasanitaarsetes tingimustes, söötmata, jootmata ja vaktsineerimata. „Kuni uue omaniku leidmiseni hooldab loomi ratsaspordiklubi Nancy,“ rääkis Rõivas suksudest Barin Molodoi ja Hämarik.

Barin Molodoi leidis 7200 krooni eest lõpuks uue kodu Pärnumaal, Hämarik müüdi 4000 krooni eest ühele talunikule, kuid kahjuks ta suri juba 2005. aastal.

Kui Isamaaliit pani pealinnas leivad ühte kappi Keskerakonnaga ja oravatest linnaosavanemad sule sappa said, sai Rõivasest värske peaministri Andrus Ansipi nõunik.

Valijate harija

2005 sügisel toimunud kohalikud valimised olid esimesed, kus sai hääle anda elektrooniliselt. Reformierakond jagas selle eel laiali tuhat ID-kaardi lugejat inimestele, kes läbisid „kasutamise koolituse“, mida viisid läbi Rõivas ja Remo Holsmer.

„Kui kursuse lõpetad, saad 300-kroonise ID-kaardi lugeja täiesti tasuta,“ reklaamis oravapartei.

„Milline ennastsalgav rahvavalgustuslik aktsioon just enne valimisi. See on sama omakasupüüdmatu kui Aafrikasse leiva ja püsside saatmine,“ ironiseeris keskerakondlane Evelyn Sepp.

Avariis sai viga alaealine

Riigikokku pääses Rõivas 2007. aastal 1701 häälega ja liisis suvel endale kuluhüvitise eest uhke Audi A6 masina. Kaks nädalat hiljem tegi värske rahvasaadik Võru linnas avarii, kui sõitis Reformierakonna suvepäevadelt tulles kõrvalteelt ette Chryslerile. „Sõitsin laial teel ja arvasin, et see on peatänav ja peaks olema ka peatee,“ selgitas Rõivas. Olukorda pidi sekkuma ka politsei, sest Chrysleris viibinud laps sai kergelt viga. Poliitik pääses 3000 krooni suuruse trahviga.

Superstaarist kallim

Kõmumeedia subjektiks sai riigikogulane 2007. aasta augustis, kui jäi ööklubi Überblingen avamisel esmakordselt kaamera ette koos „Eesti otsib superstaari“ esimese hooaja finaalis Birgit Õigemeelele kaotanud Luisa Värgiga. Esialgu rääkisid mõlemad, et tegu on vaid sõprusega, kuniks jäid oktoobris avalikult suudlemisega vahele.

Rõivas ja Värk noorima lapsega 2019. aastal. (Martin Ahven)

2008 paljastas Kroonika, et paar käis koos lõunatamas: Rõivas sõi hapukapsasuppi, Värk salatit!

Kes on roolis

Eelmised kaks punkti ehk Audi ja Värk kohtusid aasta hiljem, kui Õhtuleht kirjutas, kuidas maksumaksja tasub osaliselt Rõivase autoliisingut, aga samas sõidab sellega mehe kallim.

„Minu teada, kui ta käib kontsertidel esinemas, siis ikka bändi autodega. Meie ühiste sõitude ajal on Luisa vahel roolis. Või kui linna peal tal on vaja omi asju ajada,“ rääkis Rõivas, et ebainimlik oleks Värgile autoga sõitmist keelata. „Kui sada protsenti autokuludest maksaks kinni maksumaksja, oleks teine lugu, aga siis ma ei tohiks ka ise teha ühtegi isiklikku sõitu.“

Murtud ninaluu ööklubis

20. oktoobril 2008 pidasid reformierakondlased Pärnus volikogu ja läksid edasi lõõgastuma ööklubisse Strand. Keset tantsutuhinat virutas keegi Rõivasele rusikaga näkku nõnda tugevalt, et mehe ninaluu purunes.

„Ründaja vajus oma löögi jõust mulle otsa, kuid ilmselt tema kaaslased tõmbasid ta kiiresti eemale ning ta põgenes,“ meenutas Rõivas paar päeva hiljem. Turvatöötajaid parajasti juures ei olnud, sest nad lahutasid üht teist kaklust kemmergus. Ründaja jäigi tabamata.

Kiskus tiigist pingi

Eriskummaline juhtum aastast 2009: Rõivas tõmbas Õismäe tiigist välja sinna visatud betoonpingi ja tassis selle keskerakondlasest linnaosa vanema Viktor Vassiljevi akna alla. Viimane tahtis Rõivasele huligaanitsemise eest politsei kutsuda. Päev hiljem oli pink tiigi kaldal oma õigel kohal tagasi.

Kummaline juhtum Õismäel. (Kuvatõmmis / Haabersti Postipoiss)

Öine idioot

2011. aasta riigieelarve arutamine viis ööistungini. Rõivas juhtis veidi pärast kella nelja varahommikul tähelepanu, et ees olev muudatusettepanek – Tallinna Loomaaias ninasarviku puuri rahastamine – ei kuulu parlamendi pädevusse.

„Tähendab on tehtud jäme, ma kordan veel kord, jäme juriidiline viga,“ sekundeeris talle Igor Gräzin.

Riigikogu spiiker Ene Ergma kuulutas seepeale välja vaheaja. Enne kui tema mikrofon välja lülitati, jõudis Ergma kuuldavalt pobiseda: „Idioodid!“ Pärast vaheaega ja muudatusettepaneku läbikukkumist vabandas Ergma kolleegide ees.

Kilekott viis valitsusse

Valitsusse oli Rõivasel esimest korda asja 2012 detsembris, kui Reformierakond pidi hakkama vangerdama. Kilekotiraha skandaal viis ametist Kristen Michali, kelle asemel sai justiitsministriks Hanno Pevkur ja tühja sotsiaalministri tooli täitis Rõivas.

Rõivas käis seoses Reformierakonna rahastamisskandaaliga politseis ütlusi andmas. (Teet Malsroos)

„Loodan, et tõde tuleb päevavalgele ja asi saab lahenduse,“ rääkis ajakirjanikele rahastamisskandaali tõtu politseis tunnistusi andmas käinud Rõivas.

34aastaselt peaministriks

Üheksa aastat peaministritoolil istunud Andrus Ansip teatas 2014 vabariigi aastapäeva eel, et talle aitab. Uueks peaministriks pidi saama Siim Kallas, keda hakati aga kärmelt minevikuskandaalide tõttu sopaga loopima. Nõnda Kallas loobuski ja valitsusjuhiks sai hoopis Ansipi endine nõunik Rõivas – seda vaid 34aastasena.

Ameerika president ja Eesti peaminister (Mati Hiis.)

Järgnenud 961 päeva märksõnad olid teiste seas USA president Barack Obama visiit, Eston Kohveri röövimine, rändekriis, kooseluseaduse vastu võtmine (aga rakendussätete tõrjumine), Autorollo skandaal, mis tõi kaasa välisminister Keit Pentus-Rosimannuse tagasiastumise, aga ka meedias palju tähelepanu saanud värvilised sokid.

Rõivase peaministrikarjääri lõpetas sisuliselt Jüri Ratase saamine Keskerakonna juhiks 2016 novembris, faktiliselt neli päeva hiljem riigikogus seniste partnerite IRLi ja sotside häältega läbi läinud umbusaldushääletus.

Kaitsevägi oravate teenistuses

Rõivase peaministriaja üks suurimaid sisepoliitilisi skandaale oli Reformierakonna valimisreklaami filmimine Ämari lennubaasis. Õhuväelt küsis väidetavalt filmimise luba peaministri büroo peaministri filmimiseks – alles hiljem selgus, et tegu oli parteipoliitilise videoklipiga. Stenbocki majast selgitati aga ajakirjanikele, et nemad vahendasid vaid kontakti, kellega Reformierakond peaks Ämaris suhtlema. Rõivas kinnitusel kaitsevägi teadis, et filmitakse just valimisklippi.

Kütuseaktsiis ja maainimeste autod

Peaminister andis 2015. aprillis Eesti Päevalehele intervjuu kütuseaktsiisi tõusu kohta viis senti liitrilt. Poliitikult küsiti, et kuidas ta selgitab seda maainimestele, kes kuus mitu korda tankima peavad ja töö-kodu vahelt 30 kilomeetrit sõidavad.

„Nojah. Ütleme nii, et pikemas vaates on kindlasti võimalik ka konkreetseid valikuid teha, soetada säästlikumaid sõidukeid,“ alustas Rõivas vastust.

Päev hiljem pidi peaminister valitsuse pressikonverentsil vabandama. „See, kui tekkisid pealkirjad, kus minu otsetsitaadiks pandi, et ma ütlen maainimestele, et ostke säästlikum auto, siis selliste tõlgenduste pärast on mul küll südamest kahju ja ma vabandan, et see inimesi kindlasti häiris. See häiris ka mind.“

Irvhambad tegid peaministri sõnad kärmelt meemiks. (Internet)

Presidendivalimiste krahh

2016. aasta presidendivalimistel toimunud Reformierakonna puterdamine on siinsel poliitmaastikul pretsedenditu. Partei üks tiib toetas Siim Kallase kandidatuuri, peaminister Rõivas oli aga Marina Kaljuranna leeris. Siseheitluse tulemusel luhtus mõlema kandidatuur. Kompromissina sai presidendiks Kersti Kaljulaid.

Pulm ja külmkapp

Eesti lähiajaloo üks suurimaid pulmapidusid toimus 2017. aasta suvel, kui peapiiskop isiklikult Rõivase ja Värgi paari pani. Pulmapidu Kõltsu mõisas, kus esinesid Eesti tippartistid, läks maksma mitukümmend tuhat eurot.

Taavi Rõivase ja Luisa Värki laulatus toimis Tallinna Toomkirikus. (Teet Malsroos)

Vaid kuu ja kaks päeva hiljem, kui värske abikaasa Bali saarel puhkas, käis Rõivas Eesti äridelegatsiooniga Malaisias, kus peeti maha suur ja skandaalne pidu. Üks kohal viibinud naine süüdistas Päevalehes Rõivast tema külmkapi taha surumises ja jõulises suudlemises: „Ta oli juba suudeldes väga agressiivne, juba see oli ebameeldiv, aga see läks edasi. Edasine läks täiesti kontrolli alt välja: ta kiskus mu kleiti üles ja käperdas mind.“

Rõivas lükkas ahistamissüüdistused tagasi, kuid teatas, et loobub riigikogu aseesimehe toolist.

Artikli ilmumise päeva õhtul ilmusid Rõivas ja Värk koos jutusaatesse „Kolmeraudne“, kus poliitik tõdes: „Ma ei ole täiuslik, ega pole seda kunagi väitnud. See, et kogu minu ebatäiuslikkuses on Luisa minu kõrval, on märk sellest, et ta on mulle liiga hea naine. Ma ei ole teda ära teeninud. Jättes täiesti kõrvale selle, mis toimus, siis fakt on see, et kogu see tänane uudistelaviin on midagi, mida ükski inimene oma perele ei taha.“

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?