Läti hakkas end mitte registreerinud riiki sisenejaid trahvima

Arvo Uustalu, 12. detsember 2020

Lõunanaabrite piirivalve teatel pole ligi pooled eestlased täitnud Lätti saabudes kohustuslikku elektroonilist ankeeti. See on kaasa toonud ka esimesed trahvid.

Neljapäeval oli Valga ja Valka vahel viirusega seotud piirangute tõttu tavapärasest vähem liikumist. Piiri ääres paikneva ülipopulaarse viinapoe Alko1000 ees valitses täielik tühjus. 

Tööotsija käis sutsti tööbüroos ära

Valgas elav venekeelne Vadim ütleb, et on küll mingist koroonapassist hägusalt kuulnud, kuid ei tea täpsemalt midagi. „Käisin korraks siinsamas ligidal tööbörsil ära, ei ole mul vast seda ankeeti vaja,“ leiab ta. Pärast väikest selgitustööd tunnistab Vadim siiski, et ei taha trahvi saada ja lubab uurida, kuidas ankeet saaks täidetud.

Valga Selveri juures jalutavad nooremapoolsed eesti keelt rääkivad naine ja mees piiri poole. Kumbki ei olnud kuulnudki, et Lätti sisenedes peab arvutis eelnevalt ankeedi täitma. „Ju siis on ses suhtes riik liiga vähe teavitustööd teinud,“ arvab mees ning uurib, et kui naine on Valga kodanik ja täidab ankeedi ära, kas ta võib siis temaga lihtsalt kaasa minna.

Vene keeles rääkiv eakas Nadežda on teinud kõik nii, nagu peab. Tal on Lätti minnes kaasas ka pass. „Näete, seal on suurelt kirjas, et pass peab kaasas olema. Minult ei ole küsitud ei seda koroonaankeeti ega ka passi, aga näha on, et kontrollitakse.“ Läti piiri lähedale on pandud sildid, mis hoiatavad, et piiri ületades peab pass kaasas olema. Kohustusliku ankeedi kohta ei hakka aga midagi silma.

Piiriületamine on inimlikum kui kevadel

Kolme kohalikku keelt valdav Velta jagab elu kahe riigi vahel. Proua elab Valkas, kuid on sisse kirjutatud Eesti poolele, kus elab ka tema mees. Kuigi koodiga ankeet on elektrooniline, on Velta selle A4 paberile välja trükkinud. „Seda elektroonilist ankeeti peab täitma ainult korra kuus. Ei ole suur töö. Praegu on piirangud inimlikumad. Mees on juba 82aastane. Kevadel pidin kogu eriolukorra aja Valgas istuma, aga praegu käin üle piiri nii palju, kui tahan,“ räägib ta. Velta sõnul pole Läti piirivalve ega politsei temalt koroonapassi küsinud, küll aga nii mõneltki tuttavalt. „Eestlased käivad praegu Lätis vähe. Olukord on päris hirmus. Eestis oli üle 500 koroonapositiivse ööpäevas ja Lätis lõi see arv lausa üle 800,“ teab ta rääkida.

ANKEET PABERIL: Velta on elektroonilise ankeedi mugavuse mõttes paberile printinud. (Maria Kilk)

Keskealine valgalanna Sofia ütleb, et ankeedi täitmine ei käi pensionärilgi üle jõu. Samas pole ta rahul Läti valitsuse otsusega, mis keelab muu hulgas nädalalõppudel ja riiklikel pühadel alkoholi- ja tubakamüügi. „Tahtsin kassas sigarette osta, aga ei antud. Kas suitsetamine suurendab siis viirusega nakatumise ohtu?“

Valkast Eestisse jõudnud Vladimir ütleb, et on elektroonilise ankeedi täitnud ja mugavusse mõttes paberile printinud. „Käisin niisama poes, teistsugust kaupa toomas. Minu tuttavatel peaks kõigil see ankeet täidetud olema. Sellest ankeedist räägiti ju ka raadios.“ Vladimiri teada on eestlased trahvi saanud, külastades Valmieras ja Riias Depo ehituskauplust.

Õhtuleht käis ka kolmes kohas, kust pääseb Valgast Lätti autoga. Ühes paigas küsisid Läti piirivalvurid meilt kohustuslikku koroonapassi. Lätist Eestisse tulevaid autosid ei kontrollitud. Kaitsevisiiri kandvad Läti piirivalveametnikud tunnistasid, et neid, kellel on ankeet täitmata, on palju. Nende sõnul algab trahv kümnest eurost, kuid võib märksa suuremgi olla. Läti piirivalve kõneisik Kristīne Pētersone ütles Õhtulehele, et küllap on nii neid, kes ei tea, et riiki sisenedes peab täitma elektroonilise ankeedi, kui ka neid, kes arvavad, et lipsavad niisama läbi.

TÜHJUS: Populaarse Valka Alko1000 kaupluse ees valitseb eriolukorrale kohane tühjus. (Maria Kilk)

Lätti ainult ankeediga

7. detsembrist tugevdas Läti piirikontrolli ning kõigil riiki saabujatel on kohustus täita elektrooniline ankeet veebiaadressil https://covidpass.lv/. Eestist Lätti minnes kehtib ühtlasi kümnepäevane eneseisolatsiooninõue, välja arvatud erandjuhtudel. Lubatud on Valga-Valka elanike vaba liikumine mõlema linna omavalitsuse piires.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?